Děčín měl první umělou sjezdovku v republice. Na Popovičáku začínal i Tomáš Kraus

19. květen 2016
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Historický snímek z doby, kdy se na Popovičáku lyžovalo i v létě

Až do dnešních dnů je na Popovickém vrchu v Děčíně na pár místech patrná bývalá uměla sjezdovka. Lyžovalo se zde skoro 30 let. Jaké lyžování na „Popovičáku“ bylo?

Lyžovalo se zde dlouhých 30 let a k lyžování nebylo potřeba sněhu. Asi 250 metrů dlouhý kopec Popovičák v městské části Popovice v Děčíně tohle nabízel sportovnímu oddílu TJ Kovostroj Děčín i veřejnosti.

„Sjezdovka byla otevřena už v roce 1972. Bylo to na popud několika závodníků z oddílu tělovýchovné jednoty kovostroj Děčín. Zalíbil se jim ten nápad, že by to tady někde v Děčíně bylo a sloužilo to na přípravu před zimní sezónou,“ popisuje bývalá členka oddílu Alena Hujová.

Před rokem 1989 byly možnosti v lyžování mnohem menší než dnes. Sportovní oddíly nemohly odjet do zahraničních středisek, kde je sněhu dost už od podzimu a proto museli čekat, až sníh napadne u nás. Mnohdy se stávalo, že se sportovní oddíl TJ Kovostroj v Děčíně ani nedočkal.

Dnes už najdete v lese jen sem tam dílek z povrchu umělé sjezdovky

„V září se posekala tráva a položila se znova vždycky ta zabalená sjezdovka a od října jsme tam už jezdili, a i když byla špatná zima a nebyl sníh, tak jsme tam mohli jezdit celou zimu,“ vzpomíná Hujová.

Na Popovičáku začínal i mistr skicrossu

Na umělém povrchu na Popovickém vrchu se naučilo lyžovat mnoho dětí včetně dvou dcer Aleny Hujové. Popovičák se ale může pyšnit i faktem, že na jeho svahu začínal svou budoucí sportovní kariéru i děčínský rodák a čtyřnásobný světový mistr ve skicrossu Tomáš Kraus.

„No s námi s mými vlastně dětmi a ostatními začal tam také lyžovat Tomáš Kraus. Začal s námi jako běžný sjezdový lyžař, akorát že trošku víc u toho vždycky skákal. Vlastně to, co mu vyčítali, že příliš skáče, že má nechat ty lyže na sjezdovce, to byla vlastně jeho výhoda a díky tomu se stal mistr světa,“ směje se Alena Hujová.

Popovický vrch dnes

Na Popovický vrch se sjížděli lyžaři z celé země, protože Děčín byl oficiálně prvním místem v tehdejším Československu, kde umělá sjezdovka vznikla.

Lyžovat se zde přestalo v roce 1992. Pokud budete Popovický vrch hledat, už se na něj nedostanete protože je součástí oploceného soukromého pozemku. Ale i po 24 letech můžete natrefit tu a tam na kousky umělého povrchu v lese. V tu chvíli na vás dýchne kousek vynalézavé sportovní děčínské historie.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?