Co pro turisty chystají v Bavorsku a Sasku. Medailonek opavského rodáka, průkopníka železobetonových mostů Friedricha Hartmanna

24. březen 2023

O uplynulém víkendu se na pražském výstavišti konal tradiční turistický veletrh Holiday World, kde se krom domácích představují také zahraniční regiony.

Magazín pro německou menšinu se tam jako obvykle vypravil a navštívil stánky naši sousedů – Bavorska a Saska. V saském stánku jsme k mikrofonu pozvali Jense-Michaela Bierka z turistického infocentra v Budyšíně. V tom bavorském jsme hovořili se Simonou Fink z koordinačního místa Bavorsko-Česká republika se sídlem v Regenu.

Ve výročí týdne představujeme stavebního inženýra Friedricha Hartmanna. Narodil se 29. března 1876 v Opavě. Vystudoval stavební inženýrství a zabýval se především mostními konstrukcemi, zejména těmi železobetonovými.

Přednášel nejprve na německé vysokém učení technickém v Brně, během 1. světové války na vojenské akademii v Mödlingu a nakonec na Technické univerzitě ve Vídni, kterou ve 20. letech jako rektor vedl.

Do historie se zapsal jako průkopník železobetonových mostních konstrukcí a autor řady uznávaných publikací na toto téma. Vídeňská technická univerzita na jeho počest pojmenovala jeden ze svých přednáškových sálů.

autoři: Veronika Kindlová , Richard Šulko
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.