Chemopetrol

20. říjen 2010
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 00120887.jpeg
0:00
/
0:00

Žlutočernou značku se zkumavkou a nápisem Chemopetrol nenajdeme na regálech supermarketů, ale spíš na železničních cisternách a na hokejových dresech klubu HC Chemopetrol Litvínov. Mezi značkami Ústeckého kraje jí přesto patří výjimečné místo.

V Ústeckém kraji se oficiálním titulem „prohlášena za proslulou“ honosí jen tři značky. Přičemž jedna - značka ČSAD - zanikla v roce 2004 přejmenováním společnosti na Dopravní podnik Ústeckého kraji. Druhá značka - Desta - se v roce 1999 nadobro vystěhovala z Děčína do Strakonic. Ústeckému kraj tak prakticky náleží jen jediná takto oceněná značka a to právě Chemopetrol.

A ač to lidé nevědí, setkávají se s výrobky této největší české petrochemické firmy každý den. Velká část plastových výrobků se zhotovuje z polotovarů z Litvínova, prakticky každá plastová dóza od kečupu nebo jogurtový kelímek by z tohoto pohledu mohly nést logo se zkumavkou…

Chemopetrol je dítě druhé světové války. V roce 1939 začali nacisté budovat v Litvínově rafinérii, která měla dodávat na frontu benzín a naftu vyráběné ze severočeského hnědého uhlí. V roce 1941 expedoval závod nazvaný STW čili Sudetenländische Treibst první vagón motorové nafty. Rafinace uhlí stála na práci válečných zajatců z celé Evropy a totálně nasazených Čechů. Ke konci války zůstal Litvínov jedním z posledních dodavatelů pohonných hmot pro německou armádu. Proto také byl cílem masivního bombardování spojenců. Opakované nálety zničily závod ze 70 procent a nevybuchlé bomby se nalézají v okolí Chemopetrolu dodnes.

Po osvobození závod zabavila sovětská armáda, v roce 1946 sovětská vláda předala chemičku Československu, a to ji na počest osvoboditelů přejmenovalo na Stalinovy závody. Jméno diktátora přežilo v názvu i po pádu jeho kultu. Až v roce 1962 se objevila nová firemní hlavička Chemické závody Československo-sovětského přátelství. O tři roky později závod prošel zásadní změnou, do Litvínova byl protažen ropovod Družba a uhlí přestalo být dominantní surovinou.

Značka Chemopetrol přišla na svět v roce 1975 jako část nového názvu. V roce 1990 se ale na čas legendární logo z názvu vytratilo, v roce 1991 se firma definitivně přimkla k jednoslovnému názvu Chemopetrol. Ochranná známka se zkumavkou nese registraci s datem 6. března 1992. Chemopetrol se soustředil především na základní petrochemii pro další zpracování v chemickém, plastikářském a farmaceutickém průmyslu. Přímo v Litvínově vybudoval rakouský odběratel továrnu na výrobu plastových obalů. Stát majetkově kontroloval Chemopetrol až do roku 2004, kdy podnik jako součást rafinérsko-petrochemického holdingu Unipetrol koupila polská společnost PKN Orlen. Tradiční litvínovská značka tento kontrakt přestála a podle všeho jí zánik nehrozí.

autor: Martin Krsek
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.