Chemopetrol

20. říjen 2010
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 00120887.jpeg
0:00
/
0:00

Žlutočernou značku se zkumavkou a nápisem Chemopetrol nenajdeme na regálech supermarketů, ale spíš na železničních cisternách a na hokejových dresech klubu HC Chemopetrol Litvínov. Mezi značkami Ústeckého kraje jí přesto patří výjimečné místo.

V Ústeckém kraji se oficiálním titulem „prohlášena za proslulou“ honosí jen tři značky. Přičemž jedna - značka ČSAD - zanikla v roce 2004 přejmenováním společnosti na Dopravní podnik Ústeckého kraji. Druhá značka - Desta - se v roce 1999 nadobro vystěhovala z Děčína do Strakonic. Ústeckému kraj tak prakticky náleží jen jediná takto oceněná značka a to právě Chemopetrol.

A ač to lidé nevědí, setkávají se s výrobky této největší české petrochemické firmy každý den. Velká část plastových výrobků se zhotovuje z polotovarů z Litvínova, prakticky každá plastová dóza od kečupu nebo jogurtový kelímek by z tohoto pohledu mohly nést logo se zkumavkou…

Chemopetrol je dítě druhé světové války. V roce 1939 začali nacisté budovat v Litvínově rafinérii, která měla dodávat na frontu benzín a naftu vyráběné ze severočeského hnědého uhlí. V roce 1941 expedoval závod nazvaný STW čili Sudetenländische Treibst první vagón motorové nafty. Rafinace uhlí stála na práci válečných zajatců z celé Evropy a totálně nasazených Čechů. Ke konci války zůstal Litvínov jedním z posledních dodavatelů pohonných hmot pro německou armádu. Proto také byl cílem masivního bombardování spojenců. Opakované nálety zničily závod ze 70 procent a nevybuchlé bomby se nalézají v okolí Chemopetrolu dodnes.

Po osvobození závod zabavila sovětská armáda, v roce 1946 sovětská vláda předala chemičku Československu, a to ji na počest osvoboditelů přejmenovalo na Stalinovy závody. Jméno diktátora přežilo v názvu i po pádu jeho kultu. Až v roce 1962 se objevila nová firemní hlavička Chemické závody Československo-sovětského přátelství. O tři roky později závod prošel zásadní změnou, do Litvínova byl protažen ropovod Družba a uhlí přestalo být dominantní surovinou.

Značka Chemopetrol přišla na svět v roce 1975 jako část nového názvu. V roce 1990 se ale na čas legendární logo z názvu vytratilo, v roce 1991 se firma definitivně přimkla k jednoslovnému názvu Chemopetrol. Ochranná známka se zkumavkou nese registraci s datem 6. března 1992. Chemopetrol se soustředil především na základní petrochemii pro další zpracování v chemickém, plastikářském a farmaceutickém průmyslu. Přímo v Litvínově vybudoval rakouský odběratel továrnu na výrobu plastových obalů. Stát majetkově kontroloval Chemopetrol až do roku 2004, kdy podnik jako součást rafinérsko-petrochemického holdingu Unipetrol koupila polská společnost PKN Orlen. Tradiční litvínovská značka tento kontrakt přestála a podle všeho jí zánik nehrozí.

autor: Martin Krsek
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...