Český rozhlas Sever letos slaví 80 let vysílání z takzvané Wolfrumovy vily
Naším hostem je tentokrát ředitel Oblastního muzea v Ústí nad Labem Václav Houfek, se kterým si povídáme o historii rozhlasového vysílání v Ústí nad Labem.
Československý rozhlas, Radiojournal, začal vysílat ve 20. letech 20. století. Vysílače v českých zemích byly pouze v Praze, Brně a Ostravě.
V Ústí nad Labem nemohli často lidé vysílání z Prahy zachytit, a protože ve městě žili především obyvatelé německé národnosti, tak poslouchali spíš německé rozhlasové vysílání – hlavně z Drážďan.
Situace se změnila během druhé světové války, kdy musely být rozhlasové vysílače s velkým dosahem vypínány z důvodu bezpečnosti, protože jinak jejich signál sloužil jako naváděcí pro nepřátelské letectvo.
„Aby bylo zajištěno informování místních obyvatel, tak se spustily lokální vysílače, které neměly takový dosah a nemohly je tedy používat letecké svazy jako naváděče. Pro Ústí nad Labem byl takový vysílač vybudován v leteckém krytu, který ve 40. letech vznikl v Mariánské skále,“ vysvětluje Houfek.
8. květen 1945
8. květen 1945 je pro Ústí nad Labem důležitým dnem nejenom z pohledu kapitulace německých vojsk, která byla podepsána, ale i proto, že ten den představitelé místních Čechů a německých antifašistů převzali správu nad městem od nacistického starosty Čermáka. Do Ústí nad Labem taky přijela první jednotka sovětské armády.
„První vysílání z té Mariánské skály proběhlo v češtině, ale ještě také v němčině, 8. května ve 14 hodin, kdy právě ten revoluční národní výbor, ta nová zpráva města převzala nejenom správu města, ale právě tento vysílač a díky němu mohli vlastně obyvatelům města a jeho okolí vůbec podávat informace o tom, co se v Ústí nad Labem děje,“ přibližuje Václav Houfek.
Co všechno se mohli v prvních dnech ústeckého rozhlasového vysílání lidé dozvědět? Kdy se rozhlasové vysílání přemístilo z bunkru pod Mariánskou skalou do Wolfrumovy vily? Ze kdy jsou první záznamy o tomto vysílání? Nejen to se dozvíte z přiloženého audiozáznamu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.