Boty se špičkou

10. prosinec 2012

„Prosím o radu. Jsem sekretářkou v jedné středně velké firmě a šéf po mně chce, abych měla na sobě vždy boty s plnou špičkou. Teď jsou ale velmi módní lodičky, které mají plnou patu a volnou špičku, jsou velmi elegantní a vhodné i na velmi slavnostní události. Ráda bych věděla, co o vhodné obuvi říká etiketa“. Marcela, Turnov.

Milan Knotek, znalec etikety: „S paní Marcelou budu určitě trochu polemizovat v tom, že se boty s otevřenou špičkou hodí i na slavnostní události – při nich bych jednoznačně doporučoval uzavřené boty. Paní Marcela mi to neulehčila, protože nevím, jaké oblečení do práce nosí – jestli jí zaměstnavatel nařizuje kostým, nebo může mít i společenské kalhoty, šaty. Ženy mají tolik možností, jak se obléci, narozdíl od mužů, a ke každému kusu oblečení se hodí jiné boty – např. jsou kostýmy, ke kterým si boty s otevřenou špičkou vůbec nedokážu představit a šaty, u kterých jsou uzavřené lodičky jako pěst na oko…“

Alena Perková, moderátorka: „Není takový požadavek ve střední firmě příliš upjatý? Pochopila bych to třeba ve velké nadnárodní společnosti…“

Milan Knotek, znalec etikety: „Upřímně, na střední firmu mi to trochu upjaté připadá. Ale třeba je to firma sice menší velikosti, ale velká obratem, mimořádná svým postavením ve společnosti a možná jí navštěvují velmi důležití lidé. Všechny tyhle okolnosti hrají ve stanovení vhodného oblečení zaměstnanců podstatnou roli.“

Alena Perková, moderátorka: „Už jsme se o tom určitě v Minietiketě bavili – firmy mají kodexy oblékání…“

Milan Knotek, znalec etikety: „Ano, a zaměstnanci je musí respektovat, je to normální firemní vnitřní předpis, možná se jím musí řídit i paní Marcela. Ať si o tom zkusí s šéfem promluvit, nic lepšího jí v tuto chvíli asi neporadím. Já mohu říci jen vlastní názor – elegantní otevřené boty bych toleroval, pokud by všechno ladilo. Problém bych měl pouze s extrémně vysokými podpatky, to vypadá příliš vyzývavě.“

autoři: mkt , Alena Perková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.