Benešov nad Ploučnicí se může pochlubit rozlehlým zámkem i pěkným koupalištěm
Benešov nad Ploučnicí najdete v Ústeckém kraji asi 10 kilometrů od Děčína směrem na Českou Lípu. Historické jádro města s renesančním zámeckým komplexem je městskou památkovou zónou.
„Nachází se zde několik kulturních památek – například bývalá rychta na náměstí, různé roubené domky a sochařská díla, jako morový sloup nebo kalvárie,“ přibližuje kastelánka státního zámku Benešov nad Ploučnicí Renata Křížková.
„Zámecké budovy vznikaly postupně – začalo se stavbou horního zámku v letech 1522 až 1524. V letech 1540 až 1544 byl pak postaven dolní zámek. Jako poslední pak kolem roku 1578 vznikl Wolfův palác,“ popisuje kastelánka.
V prostorách horního zámku se nachází bývalá hospodářská budova. V Zámecké ulici směrem ke kostelu stojí Balamský dům, kde sídlí současná správa zámku, a Konojedský dům, který sloužil jako vdovské sídlo a později jako špitál.
Nedaleko těchto menších zámeckých paláců se tyčí kostel Narození Panny Marie, na kterém jsou čitelné znaky saské renesance. Je přístupný pouze v čas bohoslužeb, ale do interiéru mohou návštěvníci nahlédnout i přes mříže za vstupem.
Město nabízí i řadu kulturních akcí
14. září startuje z nádvoří horního zámku pochod Benešovská rokle – na tomtéž místě se pak 21. září uskuteční tradiční sraz motorových veteránů a o týden později Speciální prohlídka Dolního zámku s mottem Třicetiletá válka na Benešovsku. 25. října pak bude na zámku v Benešově nad Ploučnicí strašit.
„Jsou tady nachystané strašidelné soutěže pro návštěvníky, vstupy do strašidelných sklepení a také do věže. Po splnění nejrůznějších úkolů dostanou malí soutěžící sladkou odměnu a bude tu i Balónková Evička, která dokáže z balónků vytvořit předměty – o to je vždy velký zájem,“ dodává Renata Křížková.
Benešov nad Ploučnicí, to nejsou jenom památky, ale také areál termálního koupaliště na okraji města. Kromě bazénu mají návštěvníci k dispozici brouzdaliště, hřiště na volejbal, nohejbal, stolní tenis a plážový volejbal a možnost ubytování v apartmánu, chatkách a stanech.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka