BDSAT-2: česká družice na oběžné dráze, další lednové starty a živoucí fosilie vampýrovka hlubinná
Kosmonautika 2023, 1. část: Lednové starty (4:15) – Historie: Kostka cukru (22:22) – Kniha: Případ Clifton. Monografie jednoho sešitu (26:54) – Vampýrovka hlubinná (31:08)
V úvodním přehledu zajímavostí navštívíme jedinou známou kolonii vzácných leguánů růžových na galapážském ostrově Isabela a zmíníme se o hypotéze „nemocného vůdce“, která by mohla mít na svědomí alespoň některé ze záhadných sebevražd kytovců na mělčinách po celém světě; ještě jednou připomeneme sondu InSight, která poslala na Zemi spoustu zajímavých dat než ji zcela zadusil marsovský prach, představíme vám chystanou českou družici SOVA na průzkum středních a vyšších vrstev atmosféry a nakonec si povíme také o kometě C/2022 E3 (ZTF), která by brzy s trochou štěstí mohla být vidět pouhým okem.
Kosmonautika 2023: Lednové události
Co letošní rok přinese, to pochopitelně nikdo přesně neví. V mnoha oblastech lidské činnosti však jsou k dispozici plány a na jejich základě můžeme stavět jistá očekávání. Týká se to třeba kosmonautiky a výzkumu vesmíru. A tak jsme pro vás, jako každý leden, i tentokrát připravili „kosmonautický“ přehled očekávaných událostí pro právě načatý kalendářní rok. A abychom nic takříkajíc „neprošvihli“, než se začneme věnovat jednotlivým oblastem a cílům výzkumu, povíme si, co se chystá hned teď, z kraje nového roku, v lednu 2023.
Leden 2023 bude skutečně nabitý zajímavými událostmi, říká popularizátor kosmonautiky Dušan Majer, šéfredaktor zpravodajského portálu Kosmonautix.cz. Jeden start už máme dokonce za sebou. V úterý 3. ledna odstartovala raketa Falcon 9 společnosti SpaceX, která z floridské startovní rampy číslo 40 dopravila na oběžnou dráhu několik desítek malých družic z celého světa; včetně jedné české. Chystá se i množství dalších kosmických startů. V průběhu ledna by také mělo padnout definitivní rozhodnutí v otázce dalšího postupu kolem kosmické lodi Sojuz MS-22, která je v současné době stále připojená k Mezinárodní vesmírné stanici. Není totiž jisté, jestli je dostatečně způsobilá k návratu s lidskou posádkou na palubě. Co se vlastně stalo?
Vampýrovka: Živoucí fosilie z oceánů
Vampýrovka hlubinná, latinsky Vampyroteuthis infernalis, patří k nejpozoruhodnějším „živoucím fosiliím“ naší planety. Dávno před rokem 1903, kdy byl tento malý hlubokomořský hlavonožec objeven a vědecky popsán, znali paleontologové vampýrovky ve zkamenělé podobě z fosilního záznamu. Nejmladší z nich však byla 120 milionů let stará. Kde se vampýrovky celou tu dobu skrývaly? Toto tajemství se nejspíš podařilo odhalit našim vědcům, když v muzeu v maďarské metropoli Budapešti docela náhodou našli jednu dávno ztracenou zkamenělinu, starou jen asi 30 milionů let.
Dnešní vampýrovky mají včetně chapadel na délku nějakých 15–30 centimetrů. Co se vzhledu týče, vampýrovka rozhodně není žádný fádní organismus, řekl nám paleontolog Martin Košťák z Ústavu geologie a paleontologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Pravěké vampýrovky mohly být právě takové – i když, samozřejmě, ze zkamenělin těžko soudit. Zvlášť pokud jediným fosilním pozůstatkem tohoto tvora je jeho vnitřní schránka čili gladius. Nic jiného se z pravěkých vampýrovek nezachovává... Teď tedy mají paleontologové příležitost položit vedle sebe a porovnat pozůstatky vampýrovek staré 120 milionů let, 30 milionů let, a vampýrovky současné. Liší se od sebe nějak významně?
Související
-
Na oběžnou dráhu Země se vydala už jedenáctá česká družice, vynesla i Hurvínka
Vedoucího projektu Planetum-1 Jana Spratka vyzpovídá Ondřej Novák.
-
Malý český nanosatelit se ozval. Experimentální družice VZLUSAT-2 poslala svůj první signál
Ve středu v 16:32 středoevropského času poslala poprvé z oběžné dráhy signál česká družice VZLUSAT-2.
-
Pasivně lovící vampýrovka
Naprostá většina hlavonožců loví živou kořist. Jedinou známou výjimkou je starobylá vampýrovka, která pozře všechno, co jí zavadí o nehybně číhající chapadla.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Děsivá freska válečné krajiny, u které se nepřestávám smát.
Petr Gojda, slovesný dramaturg, Centrum výroby Českého rozhlasu


Osudy dobrého vojáka Švejka KOMPLET
Pro jedny šťastný blb a ignorant, pro druhé vychytralý šašek. Pro nadporučíka Lukáše boží dobytek. Pro jedny ikona totálního odcizení a nihilismu, pro jiné bojovník proti válce, pro další anti světec a antihrdina. Čte Oldřich Kaiser