4. březen: požár v Mostě a píšťalka z básníků

4. březen 2019

Dejte si dneska při vaření pozor na olej. Říkám to kvůli událostem, které se staly v roce 1515. Město Most mělo ve své historii smůlu hned několikrát.

To původní už dneska vlastně neexistuje. Jenže jednu z největších tragédií měli podle některých pramenů na svědomí nešikovní mniši z kláštera, kteří smažili ryby.

Jenže nehlídaný hořící olej není moc dobrý pomocník. Navíc prý foukal silný vítr a tak lehlo v Mostě popelem skoro všechno. Smutným účtem bylo i na 400 obětí.

Alespoň jednu dobrou věc ovšem požár přinesl. Hned po něm se začal stavět ten nám dobře známý přesunutý kostel. Je tak připomínkou někdejších událostí.

Máte rádi filmovou sérii o básnících? Společným jmenovatelem všech dílů byly často éterické dívky, které chudáka Štěpánka nutily k rýmování. V jednom z dílů si zahrála píšťalku taky herečka Eva Vejmělková.

Krásná píšťalka má dneska narozeniny. Dodejme, že se nevěnuje jen herectví, ale i velmi záslužné práci s drogově závislými. Právě dnes slaví padesátiny. Gratulujeme.

autor: Petr Beran
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová