28. únor: budiž světlo a oscarová zpěvačka

28. únor 2019

Je čtvrtek 28. února, svátek má Lumír. Na úvod vám položím otázku. Dovedete si představit, že bychom byli třeba na měsíc bez elektřiny? Asi bychom se teď neslyšeli, viďte?

Ale myslím, že by najednou spousta lidí nevěděla, co s volným časem. Taky bych se vsadil, že by do roka vzrostla porodnost. Inu takové doby, kdy byla elektřina a světlo za tmy atrakcí jsou dávno pryč.

Ale stojí za to si připomenout 28. únor 1893. V Praze se stala věc nevídaná. Celé Staroměstské náměstí bylo na 14 dní osvíceno elektrickým světlem.

A hádejte, kdo za to mohl. Ano, byl to ševcovský synek, František Křižík. Po 14 dnech byla zase tma, ale český vynálezce za to všechno dostal dokonce od císaře medaili.

Dnes popřejeme k narozeninám české držitelce hudebního Oscara. Markéta Irglová ho má od roku 2007 a může za to její příběh lásky s irským muzikantem, ztvárněný ve filmu Once.

Romance ovšem dlouho nevydržela. Markéta je aktuálně vdaná už po třetí, a kdybyste ji chtěli potkat, musíte na Island. Dnes je jí 31 let. Gratulujeme.

autor: Petr Beran
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová