27. březen: první Kofola a první Popelka

27. březen 2019

Nemáme tady u nás v Čechách mnoho původních receptur na nápoje. Snad pivo? Ale pozor, jeden světový unikát tu máme.

Kofolu. Dneska je jí 60 let. Kofola vznikla v rámci státní úlohy na využití přebytečného kofeinu při pražení kávy. Pan docent  Zdeněk Blažek byl pověřen vývojem nápojem kolového typu.

Základ tohoto nápoje měl být postaven na tuzemských surovinách a složený z přírodních látek. No, povedlo se. Na Kofole jsme vyrostli všichni a ani se neptejte, co jsem do ní v rámci puberty všechno dokázal nalít.

Narozeniny dneska slaví i naše první, tehdy ještě televizní Popelka. Ano, máte pravdu. Ta v podání paní Šafránkové je jistě slavnější. Ale dnešní oslavenkyně, herečka Eva Hrušková, za to moc nemůže.

Poté, co herec Jan Tříska emigroval, se ta televizní verze vysílat nesměla. Eva Hrušková se později vdala za Jana Přeučila a spolu s ním dodnes provozuje báječné loutkové divadlo. Dnes je jí 67 let. Gratulujeme.

autor: Petr Beran
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?