27. březen: první Kofola a první Popelka

27. březen 2019
Stalo se dnes

Nemáme tady u nás v Čechách mnoho původních receptur na nápoje. Snad pivo? Ale pozor, jeden světový unikát tu máme.

Kofolu. Dneska je jí 60 let. Kofola vznikla v rámci státní úlohy na využití přebytečného kofeinu při pražení kávy. Pan docent  Zdeněk Blažek byl pověřen vývojem nápojem kolového typu.

Základ tohoto nápoje měl být postaven na tuzemských surovinách a složený z přírodních látek. No, povedlo se. Na Kofole jsme vyrostli všichni a ani se neptejte, co jsem do ní v rámci puberty všechno dokázal nalít.

Narozeniny dneska slaví i naše první, tehdy ještě televizní Popelka. Ano, máte pravdu. Ta v podání paní Šafránkové je jistě slavnější. Ale dnešní oslavenkyně, herečka Eva Hrušková, za to moc nemůže.

Poté, co herec Jan Tříska emigroval, se ta televizní verze vysílat nesměla. Eva Hrušková se později vdala za Jana Přeučila a spolu s ním dodnes provozuje báječné loutkové divadlo. Dnes je jí 67 let. Gratulujeme.

autor: Petr Beran
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová