26. leden: nepřekonaná Jarmila a hlas Marge

26. leden 2019

Dnes je sobota 26. ledna, svátek má Zora. Od mrazů si teď trochu ulevíme, ale čekají nás další zimní nástrahy – bude to dost klouzat, tak buďte opatrní!

Začneme jedním sportovním výročím. Schválně hádejte. Kdopak asi drží nejdéle platný světový rekord v ženské atletice? Kupodivu je to Češka Jarmila Kratochvílová. Rekord zaběhla před 36 lety v německém Mnichově a upalovala pořádně. Zkuste si 800 metrů za 1,53,28. Vsadím se, že se to nepovede, stejně tak jako od té doby žádné ženě.

Jarmila je navíc pořád aktivní – občas ji vídávám na čáslavském atletickém stadionu, jak se tam snaží rozběhat děti. Všechna čest. Jarmile Kratochvílové je dnes 68 let.

A ještě jedna gratulace. Herci, který exceloval v „Možná přijde i kouzelník“, ale který také dodneška propůjčuje hlas hlavní ženské roli v seriálu Simpsonovi. Jistě, Jiří Lábus.

Možná jste nevěděli, že svoji hereckou stopu zanechal i u nás na severu Čech. Dlouho totiž účinkoval v Liberci, v době, kdy tam ještě fungovala legendární Ypsilonka. Já ho mám rád i v parodii na fotbalové prostředí. „Ivánku, kamaráde“ je prostě legendární. Jiřímu je dnes 69 let. Gratulujeme.

autor: Petr Beran
Spustit audio