25. únor: únor 48 a herec písničkář

25. únor 2019

Na některé události se nevzpomíná dobře, ale připomínat bychom si je měli. Řeč je o takzvaném „Vítězném únoru“.

Takhle jsme se totiž o něm učili my. A ve škole se vystřihovalo, lepilo a povinně špendlilo na oslavné nástěnky.

Pravda je taková, že prezident Beneš přijal v roce 1948 demisi nekomunistických ministrů, a tím v podstatě odevzdal vládu do ruky jedné strany. Vydrželo jí to přes 40 let, kdy už to, pro změnu, zase nevydrželi lidi.

I dnes budeme přát k narozeninám. Herec Vladimír Kratina zanechal svojí stopu i u nás, na severu. Strávil nějaký pátek v ústeckém činoherním studiu. Ovšem pokud byl v nějakém filmu, či seriálu potřeba urostlý vousatý a přitažlivý hromotluk, Vladimír ho hrál.

Dnes ho asi znáte z Ulice, ale málo se ví, že je taky přes muziku. Umí vzít do ruky kytaru a na nějakém folkovém, či country festivalu by se jistě neztratil. Dnes je mu  67 let. Gratulujeme. 

autor: Petr Beran
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.