18. únor: jak nepořádat mistrovství a geniální režisér

18. únor 2019

Dnes je pondělí 18. února, svátek má Gizela, a my vás zavedeme do doby před deseti lety. Tehdy odstartoval největší sportovní podnik nejen v severních Čechách, ale možná i v historii celé České republiky.

V Liberci úvodním dnem začalo mistrovství světa v klasickém lyžování. Pamatuju to jako dnes. Všechno zasypaly přívaly sněhu, a tak organizátoři, kteří se připravovali na umělé zasněžování, najednou řešili klasický problém „kam s ním“.

Takhle to zní hezky a sportovně, jenže celá velká akce skončila finančním humbukem, soudními procesy a také zmizelými 400 miliony korun. Navíc jedinou medaili, byla to stříbrná, získal Lukáš Bauer. Ukázalo se, že tady na severu umíme nechat zmizet koruny i při takové slavné události. Takže prosím, takhle to už nepořádat.

Pojďme si vzpomenout na geniálního režiséra, který má na svém kontě hned dva zlaté Oscary. Miloš Forman se narodil v Čáslavi a po prvních úspěších byl v podstatě nucen zůstat v Americe. Jako jeden z mála se tam dokázal i prosadit. Jeho filmy jsou opravdu skvělé. Svých dnešních 87 se Miloš Forman nedožil. Zemřel loni v dubnu.

autor: Petr Beran
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?