18. únor: jak nepořádat mistrovství a geniální režisér

18. únor 2019

Dnes je pondělí 18. února, svátek má Gizela, a my vás zavedeme do doby před deseti lety. Tehdy odstartoval největší sportovní podnik nejen v severních Čechách, ale možná i v historii celé České republiky.

V Liberci úvodním dnem začalo mistrovství světa v klasickém lyžování. Pamatuju to jako dnes. Všechno zasypaly přívaly sněhu, a tak organizátoři, kteří se připravovali na umělé zasněžování, najednou řešili klasický problém „kam s ním“.

Takhle to zní hezky a sportovně, jenže celá velká akce skončila finančním humbukem, soudními procesy a také zmizelými 400 miliony korun. Navíc jedinou medaili, byla to stříbrná, získal Lukáš Bauer. Ukázalo se, že tady na severu umíme nechat zmizet koruny i při takové slavné události. Takže prosím, takhle to už nepořádat.

Pojďme si vzpomenout na geniálního režiséra, který má na svém kontě hned dva zlaté Oscary. Miloš Forman se narodil v Čáslavi a po prvních úspěších byl v podstatě nucen zůstat v Americe. Jako jeden z mála se tam dokázal i prosadit. Jeho filmy jsou opravdu skvělé. Svých dnešních 87 se Miloš Forman nedožil. Zemřel loni v dubnu.

autor: Petr Beran
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...