18. únor: jak nepořádat mistrovství a geniální režisér

18. únor 2019
Stalo se dnes

Dnes je pondělí 18. února, svátek má Gizela, a my vás zavedeme do doby před deseti lety. Tehdy odstartoval největší sportovní podnik nejen v severních Čechách, ale možná i v historii celé České republiky.

V Liberci úvodním dnem začalo mistrovství světa v klasickém lyžování. Pamatuju to jako dnes. Všechno zasypaly přívaly sněhu, a tak organizátoři, kteří se připravovali na umělé zasněžování, najednou řešili klasický problém „kam s ním“.

Takhle to zní hezky a sportovně, jenže celá velká akce skončila finančním humbukem, soudními procesy a také zmizelými 400 miliony korun. Navíc jedinou medaili, byla to stříbrná, získal Lukáš Bauer. Ukázalo se, že tady na severu umíme nechat zmizet koruny i při takové slavné události. Takže prosím, takhle to už nepořádat.

Pojďme si vzpomenout na geniálního režiséra, který má na svém kontě hned dva zlaté Oscary. Miloš Forman se narodil v Čáslavi a po prvních úspěších byl v podstatě nucen zůstat v Americe. Jako jeden z mála se tam dokázal i prosadit. Jeho filmy jsou opravdu skvělé. Svých dnešních 87 se Miloš Forman nedožil. Zemřel loni v dubnu.

autor: Petr Beran
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.