17. září: děčínský „tělocvičenec“ a básník pro děti

17. září 2018
Stalo se dnes

Dnes je pondělí 17. září, svátek má Naděžda. A víte co? Začneme recitací: „Odkud ten náš holub letí? Letím z lesa, milé děti, vrkú, vrkú, vrkú. Cos tam viděl, holoubku? Perníkovou chaloupku u černého smrku.“

Tak tohle do nás tloukla paní učitelka na prvním stupni základní školy dnem i nocí. Dodneška jsem tenhle kousek básničky pana Hrubína nezapomněl. Ale František Hrubín byl taky skvělý překladatel a nebýt jeho, jen těžko by vznikl legendární dětský časopis Mateřídouška. František Hrubín se narodil 17. září 1910.

A pojďme na sever. Jeden z nejslavnějších severočeských rodáků byl bezesporu Děčíňák Miroslav Tyrš. Narodil se 17. září 1832 jako syn německého vrchnostenského lékaře.

Od dětství měl chatrné zdraví, a proto na radu lékaře začal cvičit. Vypracoval si mužnou, atletickou postavu a cvičení se stalo smyslem jeho života.

Byl jedním ze zakladatelů pražského Sokola, plaval, šermoval a zápasil, jezdil na koni, zajímal se o bruslení, chodil na dlouhé výlety… A to se mu taky stalo osudným.

Tyrš odjel do Tyrolských Alp na další z mnoha léčebných pobytů a zmizel. Po 13 dnech pátrání bylo jeho mrtvé tělo nalezeno v horské říčce. Úřední zpráva zněla: „Zemřel následkem neštěstí, nebo když se v poruše smyslů vrhl do vody.“ Hezký poslech přeje Petr Beran.

autor: Petr Beran
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.