17. březen: jezdí se vpravo a semaforská Melicharová

17. březen 2019

V posledních dnech si připomínáme smutné výročí německé okupace. Zvláštní pro motoristy je i 17. březen 1939. Věděli jste, že právě od toho dne u nás jezdíme vpravo?

Do té doby jsme se proháněli jen po levé straně vozovky, asi jako v Anglii. Pravdou je, že se o změně uvažovalo už od dob pařížské úmluvy z roku 1926, ale politici se ne a ne rozhoupat.

Ovšem pak stačil jeden den a bylo to. Výnosem vrchního velitele německé armády Brauchitsche byl pravostranný provoz v Protektorátu Čechy a Morava zaveden právě 17. března.

Dneska už nám to přijde jako normální věc, ale jen si představte, kdyby se něco podobného opakovalo. To by byl zmatek.

I dnes popřejeme k narozeninám. Má je Jonášova partnerka Melicharová. Že nevíte, o kom je řeč?

Jitka Molavcová je jednou z mála hereček a zpěvaček, která celý život zůstala věrná jedné štaci. V roce 1970 se dostala díky konkurzu do Semaforu a po boku Jiřího Suchého tam září dodnes.

Mě se moc líbila ve studiu kamarád a v Malém televizním kabaretu. To byly časy. Dnes je Jitce Molavcové 69 let. Gratulujeme.

autor: Petr Beran
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...