14. červen: slavný lékař a Varnsdorfský Faun

Podpis Aloise Alzheimera přibližně z roku 1915

Dnes je čtvrtek 14. června, svátek má Roland. Už se vám někdy stalo, že jste si nemohli zaboha na něco vzpomenout? Třeba na jméno toho… no, vždyť ho znáte! No přeci jak, jsme spolu byli vloni na dovolené…

Já se přiznám, že se mi to děje, a to čím dál častěji. Právě tímhle jevem se zabýval slavný pan doktor Alzheimer. Narodil se právě 14. června 1864 v bavorském Marktbreitu. Já se dokonce při svých cyklotoulkách kolem Mohanu narazil na jeho rodný dům. To víte, že mi to nedalo a pořídil jsem si fotečku.

Pan Alzheimer jako první (v roce 1907) popsal symptomy onemocnění dementia praecox, později pak nazvána Alzheimerovou chorobou. Až si tedy nebudete na něco moci vzpomenout, vzpomeňte si na pana doktora.

Viděli jste film Faunovo velmi pozdní odpoledne? Já ho mám moc rád. Hlavně kvůli Leoši Suchařípovi. Tenhle rodák z Vansdorfu vlastně původně herec být nechtěl. Studoval divadelní vědu a působil hlavně jako dramaturg. Také u nás na severu. Třináct let totiž účinkoval v ústeckém činoherním studiu. No a právě dnes je tomu 13 let, co nás opustil.  Hezký poslech přeje Petr Beran.