13. září: autor Robinsona a filmový krasavec

Radoslav Brzobohatý

Dnes je čtvrtek 13. září, svátek má Lubor. Mariánské léto, které máme po včerejšku za sebou, je už minulostí a nás na dnešek čeká spíš ochlazení. Ale to vůbec nevadí.

Můžeme otevřít třeba Robinsona. Vsadím se, že tuhle knížku četl v dětství skoro každý. Napsal ji pan Defoe, který se narodil právě 13. září 1660. Autor se přitom pod první vydání roku vůbec nepodepsal. Cílem bylo přesvědčit čtenáře, že knihu vytvořil skutečný muž jménem Crusoe jako autobiografii. Jenže Angličané na to neskočili.

Defoa se při psaní ve skutečnosti inspiroval životním osudem skotského námořníka Alexandra Selkirka, který byl za trest vyhozen z lodi a na ostrově v Tichém oceáně přežil 4 roky a 4 měsíce. Pěkně dlouhá doba. To by se přečetlo knížek.

Dnes si také vzpomeneme na jednoho z největších hereckých fešáků našeho filmu. Kdyby se Radoslav Brzobohatý narodil v Anglii, skoro bych se vsadil, že by se stal minimálně horkým adeptem na Jamese Bonda. I tak ale odehrál nespočetné množství krásných rolí v českých filmech.

Mě osobně se nejvíc líbil ve filmu „Všichni dobří rodáci“. Panu Brzobohatému by dnes bylo 86 let. Hezký poslech přeje Petr Beran.