12. září: proč je rohlík půlkulatý a Češka z Řecka

03296944.jpeg

Dnes je středa 12. září, svátek má Marie. Jestlipak už jste po snídani? A měli jste dneska rohlík? Takový ten dobrý, půlkulatý?

Budete se možná divit, proč, že se rohlíky ve tvaru půlměsíce pečou. Musíme se vrátit do roku 1683, kdy Vídeň obléhalo skoro 200 000 Turků. Byla to vlastně poslední velká turecká expanze do Evropy.

Právě 12. září je spojené habsburské vojsko od bran metropole vyhnalo a traduje se, že jeden vídeňský pekař na počest vítězství nad Osmanskou říší začal vyrábět rohlíky – pečivo ve tvaru půlměsíce, symbolu islámu. Je-li to skutečně pravda, či zda jde pouze o legendu, je však dnes složité dohledat. Ale příběh je to hezký.

I dneska popřejeme k narozeninám. Slaví je Martha Elefteriadu, česká zpěvačka řeckého původu, polovina pěveckého dua Martha a Tena.

Obě sestry se sem dostaly po válce s vlnou řeckých imigrantů a jako malé to neměly jednoduché. Vyrůstaly v dětském domově v Ivančicích. Pěvecké hvězdy z nich vlastně udělala spolupráce s kapelou Vulkán na konci 60. let. Martě je dnes 72 let a my gratulujeme.  Hezký poslech přeje Petr Beran.