11. červenec: český divadelník a Belmondův dabér

11. červenec 2018
Jiří Krampol

Dnes je středa 11. července, svátek má Olga. Přeju krásné prázdninové ráno, dnešek je mimochodem Světový den populace, ale pozor, nijak to nesouvisí s jejím rozšiřováním.

To dodávám pro ty aktivní z vás, kteří se hned všeho s vervou chytí. Jde naopak o to, upozornit na populační problémy Země a taky na to, že už nás tady začíná být nějak moc.

Českou hymnu asi dobře znáte. V nedávné době taky proběhla dost vyhrocená diskuze o její nové verzi. Ve škole jsme se učili, že hymna je vlastně písničkou potulného houslisty z divadelní hry Fidlovačka. A kdopak že nám jí napsal? Ano, Josef Kajetán Tyl. Dnes je to 210 let od jeho narození.

O hře samotné vám nic moc nepovím. Ve své době zcela zapadla a v podstatě z ní zbyla jen ta písnička. Prý je inspirovaná přírodou v údolí řeky Vrchlice na Kutnohorsku.

I dnes popřejeme k narozeninám. Herci z Buštěhradu, kterého jsem já osobně měl nejraději ve dvojici se Slávkem Šimkem. Jiří Krampol je taky výborným dabérem a filmy s Belmondem by bez něj zněly prostě divně.

Ještě v 70 letech si dokázal solidně poradit s činkou, protože je známým propagátorem vzpírání. Tedy samozřejmě nevím, jak dnes. Je mu totiž právě 80 let. Všechno nejlepší. Hezký poslech přeje Petr Beran.