1. únor: ksichtkniha a legenda stříbrného plátna

1. únor 2019

Dnes je pátek, 1. února, svátek má Hynek. Máte už taky facebookový profil? Ještě před nějakými 10, 15 lety byste možná nad takovou otázkou kroutili hlavou.

Dnes už je na „ksichtknize“, jak vtipně pojmenovala Facebook jedna moje kamarádka, připojen snad každý. A přitom je to teprve škvrně. Právě dneska totiž slaví 15. narozeniny a z jeho zakladatele, nesmělého studentíka Marka Zuckerberga, udělal jednoho z nejbohatších lidí světa.

Přitom to vlastně na začátku byla jen taková malá seznamka pro studenty. Jméno vzniklo z papírových letáků zvaných Facebooks, které se rozdávají prvákům na amerických univerzitách.

Dneska mají profil na téhle sociální síti miliardy uživatelů, a prý je dokonce tak chytrý, že už dnes dokáže předvídat, kam asi půjdete, a podle toho vám i něco nabídnout. No nazdar…

Tak raději zabrousím hlouběji do historie a vzpomeneme si na opravdovou hvězdu stříbrného plátna. Clark Gable byl mužským idolem mnoha generací dívek a paní hlavně kvůli své roli ve filmu Sever proti jihu.

Ale těch filmů, včetně němých, natočil nepočítaně. Narodil se před 118 lety a dlouho tu nepobyl. Se svým životním stylem se moc nemazlil a zemřel na infarkt v nedožitých 60 letech. 

autor: Petr Beran
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...