Zdravý nápoj se dá udělat nejen ze zázvoru, ale i z pohanky, skořice či majoránky
Na světě je spousta zajímavých surovin, ze kterých se dá připravit nápoj s ozdravnými účinky – nejrůznější čajové lístky, kůry exotických stromů, spousta bylin. Ale pro mnoho z nich nemusíte do specializovaných prodejen, ale stačí jen otevřít dveře od spíže či sáhnout do poličky s kořením. Čaj, který pomůže vašemu zdraví, si můžete připravit například z majoránky.
Majoránku jsme si zvykli používat do všelijakých pokrmů hlavně kvůli jejím chuťovým vlastnostem a výrazné vůni. Nevím, jestli jste si někdy uvědomili, jak se po jídle ochuceném majoránkou cítíte, ale předpokládejme, že dobře.
Majoránka totiž podporuje tvorbu žaludečních šťáv, takže zabraňuje problémům s trávením jinak těžkých jídel. Působí proti nadýmání a uvolňuje křeče. Také posiluje nervový systém, tlumí bolesti a navozuje příjemnou náladu. Také ředí hleny v těle a. usnadňuje usnadnění vykašlávání.
Proto se hodí majoránku užívat při onemocněních dýchacího ústrojí – při kašli, rýmě, astmatu, nachlazení a zánětech dutin. V těchto případech je majoránka skvělá i z toho důvodu, že tlumí bolesti hlavy, které takové nemoci často doprovázejí. Tato její schopnost tlumit bolesti, křeče a působit zklidňujícím způsobem se mimochodem skvěle hodí při migrénách a také při menstruačních bolestech.
A protože špetka majoránky v trošce polévky by neměla takový účinek, vyplatí se majoránku využít ve větším množství a ve formě, která je příjemná. Prostě si z ní uvařte čaj. 1 čajovou lžičku majoránky jednoduše zalijte čtvrtlitrem vroucí vody, nechte 10 minut louhovat a sceďte. Přislaďte medem, ochuťte třeba citrónem a vypijte.
Pokud jste ještě nikdy majoránkový čaj nepili, nejspíš budete překvapeni, jak výborně chutná, a hlavně – jak rychle se vám po něm uleví! A chutnat bude i dětem, pro které je majoránkový nápoj také vhodný. A při kašli také určitě chuťově příjemnější, než čaj cibulový.
Jak vylepšit „cibulový čaj“, aby chutnal
Máme před sebou mnoho dní, kdy budeme ohrožováni nachlazením, rýmou a kašlem. Pokud vás něco z toho postihne, neutíkejte hned do lékárny, ale zajděte si do spíže pro cibuli a udělejte si z ní čaj. Uvidíte, jak vám pomůže.
Cibule je velmi prospěšná syrová kvůli obsaženým silicím, které mají antibakteriální účinky. Ale při kašli a rýmě je výhodnější cibuli vařit. Silice a vitamíny se sice zničí, ale z cibule pořád zůstane spousta zajímavých látek: fluor, draslík a železo, které povzbudí imunitní systém.
A hlavně (to je při kašli a rýmě velmi prospěšné) sirné látky z cibule se naše tělo snaží co nejrychleji vylučovat, a to za pomoci zvýšené tvorby hlenů. To usnadní odkašlávání a zbavování se virů a bakterií usazených v dýchacím ústrojí.
Čaj z cibule jde připravit velmi snadno: dvě velké cibule pokrájejte, dejte do půllitru horké vody a buď nechejte 15 minut louhovat a nebo společně 5 minut povařte a nechte zchladnout. Pokud vám vadí typická cibulová chuť, přidejte kousek zázvoru a lžičku majoránky. Tento výluh si můžete jemně osolit a popíjet jako polévkový vývar.
Pokud chcete sladkou variantu, přidejte k vaření skořice dva hřebíčky, kousek badyánu a skořice. Pak oslaďte medem a ochuťte citronem. Všechny doporučené ingredience navíc pomohou s léčbou, protože mají také skvělé účinky při nachlazení.
Při nachlazení, chřipkách a angínách by se měla skořice objevit ve všech nápojích
Jestli vás začne trápit rýma, kašel a podobné nemoci, sáhněte po skořici a uvařte si z ní nápoj. Ve skořici je obsažena látka, která se jmenuje aldehyd skořicový. A ten umí fungovat jako mírné sedativum. Takže proto máme vůni skořice spojenou s pocitem klidu a pohody. Kromě toho tato látka zmírňuje bolest, což se při nemocech vždycky hodí.
Skořice našemu zdraví prospívá ve všech směrech. Prohřeje celé naše tělo a pomůže nastartovat celou řadu pochodů k našemu uzdravení, posílí obranyschopnost, pomáhá odstranit únavu, má protizánětlivé účinky a můžete ji využít jako přírodní prostředek usnadňující vykašlávání hlenu.
Pokud povaříte skořici samotnou ve vodě, získáte účinný prostředek k inhalaci. Skořici můžete jednoduše přidávat do každého čaje nebo jiného teplého nápoje a vylepšit tak nejen jeho chuť, ale především z něj udělat nápoj s ozdravnými účinky.
Vyzkoušejte třeba tuto indickou recepturu, která funguje jako učiněný životabudič a rychle vás zbaví kašle, rýmy i bolavých svalů: do litru vody vsypte polévkovou lžíci černého čaje, ruličku skořice, 5 hřebíčků, pár zrnek kardamomu, kousek pokrájeného zázvoru, 20 kuliček bílého nebo červeného pepře a vše povařte 10 minut. Potom přilijte 200 ml mléka a oslaďte třtinovým cukrem.
Nápoj z pohanky zvaný sobča
Možná vás to překvapí, ale z pohanky, ze které připravujete kaše, knedlíky a pečivo, si můžete uvařit velmi chutný nápoj. Říká se mu sobča, a je velmi oblíbený v Japonsku a Číně, a to nejen pro svoji příjemnou oříškovou chuť, ale hlavně kvůli ozdravným účinkům.
Pohanka je totiž plná látek, které naše tělo potřebuje pro svoje běžné fungování. Draslík, zinek, železo a vitamín C velmi pomáhají imunitnímu systému. Selen a mangan jsou velmi silné antioxidanty, vitamíny řady B prospívají nervové soustavě.
V pohance je velmi vysoký obsah rutinu, který má protizánětlivé účinky a velmi pomáhá našim cévám a srdci. Obsahuje také aminokyselinu lysin, která je účinná proti herpetickým virům, které způsobují opary. Navíc je pohanka skvělým zdrojem bílkovin a je bezlepková.
Pohankový nápoj připravíte snadno. Pohanku pražte na suché pánvi do chvíle, než začnou zrna pukat. Můžete si pohanku opražit do zásoby a pak příležitostně dvě lžičky pražených zrnek zalijte dvěma decilitry vroucí vody a po vychladnutí slijte, přislaďte a vypijte.
Pohanku takto můžete zalít i na podruhé a potom i sníst, takže její přednosti využijete beze zbytku.
Nedoceněné jablečné slupky
Jablka jako taková jsou dostupným lékem snad na všechno. Obsahují spoustu látek, které nám pomáhají s metabolismem, podporují trávení, posilují srdce, zlepšují krevní obraz, prospívají při revmatismu, cukrovce, při potížích s ledvinami a játry, posilují imunitu. Bez nadsázky můžeme říci, že jakoukoliv látku naše tělo potřebuje, najdeme ji v jablku.
Nejvíc prospěšných látek se skrývá ve slupce. Proto se vyplatí jablečné slupky nasušit a dále využívat. Namleté je třeba můžete přidávat k jogurtům nebo do těsta na pečivo.
Nejsnadnější způsob jejich využití je ale v nápoji. 2 polévkové lžíce jablečných slupek jednoduše zalijte dvěma decilitry vody. Ta by měla být horká, ale ne vroucí. Můžete ochutit medem, citronem nebo i kouskem skořice a získáte velmi chutný nápoj, který si určitě oblíbíte celá rodina včetně dětí.
Tento nápoj má navíc zklidňující účinky, takže se skvěle hodí do období stresů a podzimních dnů s ponurými náladami. A využít ho můžete i jako prostředek, po kterém se vám bude lépe usínat.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.