Zástupci ekologů a ministerstva životního prostředí představili první návrh podoby CHKO Krušné hory
Budoucí chráněná krajinná oblast Krušné hory by mohla sahat od Ústecka po Sokolovsko. Počítá s tím pracovní návrh chráněného území. Ten představili v Ústí nad Labem zástupci ministerstva životního prostředí a Agentury ochrany přírody a krajiny. O konkrétní podobě chráněné oblasti teď chtějí jednat se starosty.
Krušné hory jsou tady v podstatě jediné pořádné hory, které ještě v České republice nemají nějakou ucelenější ochranu. Přitom by si ji zasloužili – je to unikátní krajina, která prošla velmi složitým historickým vývojem,“ uvedl na setkání se zastupiteli Ústeckého kraje ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny František Pelc.
Podle jeho prezentace by se mohla chráněná krajinná oblast rozkládat na území od Kraslic na Sokolovsku až po Petrovice na Ústecku.
„Máme tady řídce osídlené náhorní plošiny s lučními a lesními společenstvími, máme tady unikátní svahové porosty, největší bukové porosty v Čechách, vynechávám Moravu. Jsou to opravdu tak hodnotná místa, že jsou ve velké míře chráněna už teď – evropskými předpisy,“ shrnul František Pelc.
Rozsah navržené oblasti je podle něj stále pracovní verzí. O ní teď chtějí se zástupci ministerstva životního prostředí jednat s jednotlivými starosty. Vypořádat se přitom musí s řadou připomínek.
Někteří lidé se obávají, že vznik CHKO sebou přinese i řadu nesmyslných regulací
„To, co je dnes v tom území pevně definováno, to jsou ty maloplošná území plus území Natury, ale to, kde a jakým způsobem bude probíhat samotná hranice CHKO, nebo jak budou definovány ty jednotlivé zóny, tak to je právě předmětem projednání s těmi jednotlivými zástupci samospráv,“ přiblížil náměstek ministra Tomáš Tesař.
Negativní zkušenost se stávající CHKO České středohoří popsal bývalý starosta Lovečkovic na Litoměřicku Radek Černý z KSČM.
„Pokud tam máte úředníka, který si to vykládá trošku jinak, tak vám pak i ve čtvrtých zónách reguluje, jakou máte mít barvu fasády, barvu střechy, jaký na ní máte mít sklon a tak dále. To je možná to negativum a také důvod, proč možná narážíte na názory, proč tam to CHKO nedělat,“ vysvětluje Černý.
Jednání se starosty plánuje ministerstvo životního prostředí na následující měsíce. V plánu je i podobné jednání jako v Ústí nad Labem, a sice se zastupiteli Karlovarského kraje.
Související
-
Starosty z Mostecka trápí nedostatek lékařů. Sledují i vývoj kolem možného vzniku CHKO Krušné hory
Takzvaný Den s Ústeckým krajem se uskutečnil 14. března na magistrátu v Mostě. Téměř 30 starostů z měst a obcí na Mostecku diskutovalo s hejtmanem a krajskými radními.
-
Stromů napadených kůrovcem je na Chomutovsku letos méně, než loni. Podobně jsou na tom Krušné hory
Méně stromů napadených kůrovcem evidují letos ve srovnání s loňskem lesníci Městských lesů Chomutov. Téměř o polovinu méně škůdcem napadených stromů je i v Krušných horách.
-
Ústecký kraj chce vyznačit hřebenovku přes Krušné hory a České Švýcarsko a přidat peníze na památky
Ústecký kraj chce dát na vyznačení hřebenové trasy pro turisty v Krušných horách a v Českém Švýcarsku milion korun.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Česko se debat aktivně účastní. Pozvaní jsme nebyli, ale díky partnerům jsme byli slyšet, tvrdí Marian
-
Milionové odměny pro vedení jsou v mezích, říká Králíčková. Výsměch, reaguje akademik Farkaš
-
ONLINE: Konec konfliktu vyžaduje ústupky všech stran, řekl Rubio. Termín dalších jednání zatím není
-
‚Může začít hořet.‘ Nelegální skládka německého odpadu v Jiříkově obsahuje části autobaterií