V národním parku České Švýcarsko pracuje bagr na zrušení uměle vytvořených struh v některých roklích

V národním parku České Švýcarsko pracuje bagr na zrušení uměle vytvořených struh v některých roklích
Stále větší sucho a odvodňování krajiny jsou velkým problémem i v národním parku České Švýcarsko. Správa parku proto společně s vědci z Ostravské univerzity pracuje na zadržení vody v hlubokých roklích, které byly v minulosti kvůli těžbě dřeva uměle odvodňované. Návrat vody do chráněného území pomůže podle odborníků s udržením unikátního prostředí a přivítají ho i obojživelníci.
Nacházíme se společně se Stanem Rumanem z Ostravské univerzity v jedné ze zapadlých roklí v národním parku České Švýcarsko. V hluboké strouze jsou umístěné všelijaké přístroje. „Vidíme tu napřímený vodní tok. Cílem je koryto o něco zdvihnout a umožnit vodě, aby se vylila do nivy. To bude skvělé – voda se tím zadrží,“ vysvětluje Ruman.
Přístroje měří průtok vody, srážky a její kvalitu. „Máme ty přístroje ve dvou roklích. Tohle je rokle tzv. zásahová – tedy ta, ve které se bude bagrovat. Ta druhá rokle nám poslouží jako referenční – zjistíme tak, jestli ta opatření, která se tu budou dělat, mají dopad a jak je ten případný dopad velký,“ dodává Stan Ruman.
Mrzne, až praští a roklí se začíná rozhléhat zvuk, který v hloubi chráněné oblasti jen tak neuslyšíte. „Bagr v národním parku jen tak neuvidíte. Upravuje vodní režim některých roklí,“ vysvětluje mluvčí parku Tomáš Salov.
Cílem je navrátit do roklí přirozený rozliv vody
Správa parku se společně s vědci rozhodla navrátit do roklí přirozený rozliv vody, jak tomu bylo v minulosti. „Ty odvodňovací strouhy se ruší – buďto zahrnutím nebo vytvořením přehrážek. Ta voda se pak bude v těch roklích zdržovat a odtékat pomaleji,“ věří Salov.
Vědci z Ostravské univerzity měřili průtok a vlhkost v roklích celý rok, data ale budou po úpravě struh ještě nějaký čas shromažďovat. „Opět to budeme měřit rok po tom opatření,“ dodává půdoznalec z ostravské univerzity Matěj Horáček.
Správa národního parku spolupracuje s vědci dlouhodobě. Zkoumali tu vzorky půdy, mapovali skalní hrádky dronem nebo odebírali DNA z modřínů.
Související
-
S protipožárními opatřeními souhlasí dva roky po ničivém požáru Českého Švýcarska třetina obyvatel
Zavedená protipožární opatření v Českém Švýcarsku hodnotí negativně patnáct procent místních. Ukázal to průzkum Institutu 2050.
-
Letos si připomínáme 25 let od vzniku národního parku České Švýcarsko
Ředitel Správy Národního parku České Švýcarsko Pavel Kříž nám připomene, že si letos připomínáme 25 let od výročí vzniku tohoto parku.
-
V řece Kamenici v Národním parku České Švýcarsko zatím strážci parku zpozorovali tři vracející se lo
Strážci Národního parku České Švýcarsko zatím zpozorovali tři kusy navracejících se lososů do řeky Kamenice. Monitoring návratu těchto ryb začal v říjnu a skončí v lednu.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
OVĚŘOVNA: Trump zatím vakcíny mRNA na covid nezakázal, podle lékového úřadu jsou bezpečné
-
Náhrada za Bradáčovou? Štěpánek je prý zdatný a poctivý, zachovat chce hlavně nezávislost
-
Expert: Evropa kupuje z Ruska víc jaderného paliva než před válkou. Je těžké vyhnout se Rosatomu
-
Čeští hasiči čekají, zda vyrazí do Myanmaru. ‚Každou hodinu klesá pravděpodobnost záchrany,‘ varují