Z maličké rozhledny Jeřabina uvidíte nejen České středohoří

23. září 2016

Nejméně příkrá silnice vede z Litvínova na hřeben Krušných hor k rozhledně Jeřabina. 15kilometrovou silničku „samá serpentýna“ si oblíbili cyklisté. Pěší turisté mohou přijít z Litvínova po červené kolem kulturní památky – přehrady Janov. Z původní kamenné třímetrové podezdívky z roku 1884 je rozhled nejen na celé České středohoří.

Lokalita: vyvýšenina vpravo od silnice nad obcí Křížatky (Litvínov)
GPS: 50°36'46.44"N, 13°31'14.328"E
Nadmořská výška: 788 m
Celková výška: 3 m
Otevírací doba: volně přístupná po celý rok
Výhled:
Litvínov, České Středohoří, nejvyšší hora východních Krušných hor Loučná (955m), osm větrných elektráren, skalka Baba, Hertina skála

Rozhledna, která byla na vrchu postavena v roce 1884, dostala jméno Haselstein. Tehdy byla dřevěná nástavba vysoká 11 metrů. V roce 1928 ji ale strhla bouře.

V roce 1929 tam němečtí turisté vystavěli už jen dřevěný altán, který dostal i nové jméno – Illing-Weberwarte. To podle pánů, kteří se o opravu postarali, tedy Webera a Illinga.

Po 2. světové válce dostala rozhledna třetí, současné jméno ‒ Jeřabina. To ale už začala chátrat. Až v roce 2009 byla znovu otevřena. O opravu se postaral Sport areál Klíny. Ředitel sport areálu, Ing. Josef Dlouhý, sehnal dobovou fotku, a podle této jediné fotky vyprojektovala dnešní podobu Jeřabiny tehdejší studentka architektury Petra Holubičková. Kolem rozhledny rostou stromy typické pro Krušné hory – tedy jeřabiny.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Tohle není povídání na dobrou noc, k zamyšlení určitě.

moderátor Jan Pokorný

tata.jpg

Tata a jeho syn

Koupit

Autorské povídky známého divadelníka a spisovatele A. G. v jeho vlastním podání. Tata a jeho syn je sbírkou úsměvných příběhů na motivy skutečných událostí, ovšem ve skutečných kulisách a především ve skutečné době.