Vzít si jídlo na palubu letadla není zakázané. Například tavený sýr ale nepronesete
Pokud se chystáte letět někam za sluníčkem a občerstvení na palubě nemáte v ceně letenky, asi uvažujete o svačině z domova. Které jídlo si s sebou do letadla vzít můžete, a které ne? Předpisy rozlišují pevné potraviny a tekutiny. Tekutiny, to ovšem není jen voda nebo džus. Dejte pozor například na marmeládu, krémové sýry, jogurty a med.
Všechny tekutiny musejí být v balení do 100 mililitrů. To se týká objemu lahve, nikoli obsahu, takže poloprázdnou 300mililitrovou láhev s limonádou nepronesete. Převážené tekutiny musejí být v uzavíratelném plastovém sáčku společně s dalšími tekutinami, jako je kosmetika apod. Celkový limit pro všechny tekutiny v příručním zavazadle je 1000 mililitrů a musí se vejít do jednoho plastového sáčku.
Speciální pravidla platí pro dětskou výživu. V příručním zavazadle je možné převážet tekutiny, jako je mléko, ovocné džusy, přesnídávky a další dětskou výživu (i domácí výroby) v zajištěných plastových sáčcích a v množství, které spotřebujete během letu.
Termo nádoby a prázdné čajové termosky jsou povoleny v příručním zavazadle. Mateřské mléko v plastové nádobce je povoleno.
Jak je to s jídlem na palubě?
V příručním zavazadle můžete mít bez obav například čokoládu, bonbóny, obložený chléb koupený nebo připravený doma, zabalený do plastové folie, vejce uvařená i čerstvá, čerstvé celé ovoce a zeleninu, domácí pečivo a moučník, pizzu a dokonce i proteinový prášek. Dále pak cereálie, sušenky, krekry, sušené ovoce, ořechy, tvrdé a polotvrdé sýry, vařené maso, ryby, mořské plody. Pomazánky, krémové sýry, marmelády, med, jogurty, a tak podobně, pouze ale v plastových nádobách do 100 mililitrů.
Záleží také na konkrétním letišti, protože v některých zemích mají speciální omezení a předpisy například ohledně převozu zemědělských výrobků. Například do Chile se nesmí převážet ovoce a zelenina.
Související
-
Jaké léky byste si neměli zapomenout vzít sebou na dovolenou? Nechte si poradit od lékárníka
Co by měla obsahovat vaše lékárnička, pokud se chystáte na dovolenou? Poradí vám náš host, lékárník Karel Struha.
-
Chcete strávit dovolenou jako kapitán na lodi? Poradíme vám, jak se na to připravit
Chcete strávit dovolenou na lodi? Jak na to? Co potřebujete k tomu, abyste si mohli půjčit například jachtu nebo hausbót? Nejen o tom jsme se bavili s Evženem Vodrážkou.
-
Chcete mít delší dovolenou? Naplánujte si jí!
Souhlasíte s tvrzením, že dovolené není nikdy dost? Když s ní budete nakládat s rozmyslem, užijete si rozhodně víc odpočinku - proto vám radíme si jí dopředu naplán...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.