Vychovávala děti, teď je z ní sýrařka. Seznamte se s Irenou Novotnou z Labské stráně
Uvažovali jste někdy o změně profese? Irena Novotná ne, byla spokojená jako vychovatelka. Jenže pak přišel do jejího života nový partner a začaly se dít věci.
Její nový partner totiž hospodaří, a kdo žije s farmářem, tak ví, že bude „makat“ taky.
K soužití patřilo i vstávání k telení. A kde je tele, tam je mléko. Nejdřív začala paní Irena experimentovat ve své kuchyni: tvaroh, jogurty, první pokusy o sýry. Známí jí její produkty doslova trhali z ruky – to ji povzbudilo k tomu, aby se výrobě sýrů věnovala víc.
Absolvovali s partnerem kurz výroby sýrů v Kroměříži, kde získali nejen cenné informace, ale i dobré přátele. Kdykoliv potřebovali poradit, že se s něčím nedaří, kdykoliv úředníci „prudili“ s „tohle nemůžete“, vždy měli po ruce mnohem zkušenější odborníky, kteří poradili. Ušetřili tak spoustu času, sil (hlavně duševních), i peněz.
První kravka, kterou měli s kamarádkou napůl, odešla ke kamarádce, a na farmu přišla nová. Po ní následovala další, pak další...
Zájem o mléko a mléčnou produkci totiž neubýval, naopak – známí to řekli známým, a řetězová reakce způsobila, že teď na farmě Labská Stráň u Děčína chovají 7 dojnic, mají oficiální dojírnu i sýrárnu a paní Irena coby sýrařka se touto prací živí na plný úvazek.
Úplně změnila profesi. Milovala tu původní, ráda má ale i tu novou
Ano, chybí jí děti, které vychovávala. O vánočním vystoupení málem ukápla slzička, když nebyla coby „paní učitelka“ s dětmi, ale jen v hledišti, jako „pouhý“ posluchač.
Paní Irena ale nelituje. Milovala svoji původní profesi, děti má pořád moc ráda, miluje ale také profesi novou. Nesrovnává je. Každá je jiná, se svými plusy a mínusy.
Změna profese pro ni byla hodně těžká ne proto, že se musela učit něco jiného – to se učila stejně ráda, navíc ve svém volném čase, těžké ale bylo rozhodování, jestli do toho jít, nebo ne.
Někdo nemá rád práci, kterou dělá. Někdo nemá rád žádnou práci, kterou kdy dělal a dělat bude. Irena Novotná je šťastná žena. Minimálně v tom, že ať dělá, co dělá, tak ji to baví, a možná právě proto, že ji to baví, tak to dělá dobře. Dětičky i zákazníci by mohli vyprávět!
Související
-
Příroda dokáže barvit vajíčka sama – zajeďte se přesvědčit na...
Klára Konrádová z Liberce je nadšenou slepičí farmářkou. V Šimonovicích, příměstské liberecké obci za humny moderního rodinného domku, rozjela slepičí farmu, která ...
-
Na farmě manželů Hejlových je stále živo!
Začalo to tříbarevnou kočkou „pro štěstí" a několika slepicemi - prý k chalupě patří. Pak soused přidal několik králíků. Dnes Marta a Vladimír Hejlovi z Velké Bukov...
-
Zakrslé kozičky na farmě v Mirkově
Na statku v Mírkově na Ústecku uvidíte koně, krávy s telátky, minihorse i zakrslé kozičky - ty tam mají na pomazlení dvě - Melanii a Žanetku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.