Většina měst v Ústeckém kraji si připomíná 17. listopad 1989. V Děčíně už ale rozsvěcují vánoční strom
Víkend v Ústeckém kraji patří připomínkám 17. listopadu 1989. Navštívit ale můžete i Legiovlak v Klášterci nad Ohří, talkshow a promítání filmu Tankový prapor v Podbořanech, novou výstavu v Žatci nebo Den otevřených dveří kočičího útulku Fousek v Krupce.
Sobota 16. listopadu
Kino a kulturní dům v Podbořanech zvou 16. listopadu na 18. hodinu na talkshow a promítání filmu Tankový prapor, který se natáčel právě i v Podbořanech. V talkshow vystoupí režisér Vít Olmer a herci Simona Chytrová a Roman Skamene – dočkáte se jejich historek, postřehů i vzpomínek třeba právě na natáčení Tankového praporu. Je to zároveň rozloučení se starým kinem před rekonstrukcí.
Žatecká galerie U radnice v sobotu od 16 hodin slavnostně zahajuje novou výstavu tentokrát s názvem Kantoři, mistři žatečtí. Vystaveno bude 50 obrazů dvou žateckých učitelů, kteří se věnovali i výtvarnému umění – Vladimíra Morcha a Rudolfa Pazoura. Příjemným překvapením na vernisáži bude klavírní improvizace vnuka jednoho z autorů – Jiřího Pazoura. Výstava potrvá do 21. prosince, otevřena je vždy v sobotu od 14 do 17 hodin, v jiný čas jen po domluvě.
Do adventu podle kalendáře ještě pár dnů zbývá, ale v Děčíně budou vánoční stromek rozsvěcet už 16. listopadu – v Centru Pivovar v 15 hodin. Těšit se můžete na charismatického Romana Vojtka, neposedného Honzu Popletu, nadané dětičky ze základní umělecké školy v Děčíně, chybět nebude ani křest kalendáře Krůčky a možná přijde i kouzelník...
Severočeské divadlo v Ústí nad Labem nabízí od 17 hodin jeden z nejslavnějších milostných příběhů – příběh Tristana a Isoldy v opeře Richarda Wagnera. V titulních rolích se představí Jakub Pustina a Eliška Weissová.
Poslední letošní akcí festivalu Obnaženi je už tradiční společná výsadba stromů, v sobotu od 15 hodin v ulici Hálkova v Chomutově. Sraz je už ve 14 hodin v kavárně Sister's weater v Ruské ulici, odtud se v 15 hodin vyrazí do navazující Hálkovy ulice. Nezapomeňte s sebou lopaty, rýče, hrábě a kanystr s vodou (pokud máte). A vezměte i děti, radí pořadatelé.
Pekelná brána se otevře pod hradem v Kadani – pro rodiny s dětmi od 15 hodin, pro dospělé od 17 hodin. Čeká vás originální čertovská show, skvělé hudební i světelné efekty a večerní show bude moderovat Richard Kavalčík.
Dospělí i děti si mohou užít také návštěvu kočičího útulku Fousek v Krupce na Teplicku. V sobotu od 11 do 17 hodin tam mají Den otevřených dveří a „Fouskaři“ zvou: Přijďte se k nám podívat, užít si den, dát si s námi kávu a nějaké to občerstvení, pomazlit čtyřnohé (klidně i dvounohé) svěřence a dozvědět se vše o tom, jak fungujeme. Tolik citát z pozvánky a tolik z dnešních pozvánek.
Neděle 17. listopadu
Na mnoha místech si v neděli budeme připomínat události z roku 1989 i 1939. U příležitosti státního svátku Dne boje za svobodu a demokracii a Mezinárodního dne studentstva se uskuteční tradiční ceremonie 17. listopadu v 11 hodin v ústeckých Městských sadech u Pomníku obětem komunismu. Pojďme si společně připomenout výročí historických událostí a uctít památku těch, kteří se zasloužili o naši svobodu.
Kulturní dům v Podbořanech zahajuje vzpomínkovou akci k 35. výročí Sametové revoluce od 16.30. V programu vystoupí pěvecké sbory, k vidění budou výtvarné práce žáků zdejších škol i plakátová výstava s názvem 1989: Rok zázraků a krom dalšího se bude promítat film 1989: Chceme dýchat, který zachycuje ekologické demonstrace v Teplicích ještě před 17. listopadem.
V 17 hodin začíná vzpomínkové setkání u kostela sv. Kateřiny v Chomutově. Zapálí se svíčky, bude koncert skupiny Dokruhu a v 18.30 se promítne film Karla Strachoty z cyklu Příběhy bezpráví 1989: Z deníku Ivany A.
Také v Tisé na Ústecku si připomenou dny před 35 lety. Sraz je v 16.30 u kostela sv. Anny. Den boje za svobodu a demokracii si tu připomenou retro promítáním, v 17.11 se rozezní zvony a v 17.17 vyjde lampionový průvod po Perthenově cestě pod skalami směrem na Turistickou chatu, kde bude připraveno občerstvení.
17. listopadu od 9 do 16 hodin můžete ještě navštívit Legiovlak v Klášterci nad Ohří. Československá obec legionářská vytvořila opravdu věrnou repliku legionářského vlaku z období let 1918–1920, kdy na Transsibiřské magistrále v Rusku probíhaly válečné operace čs. legií. Vlak se skládá z vozu polní pošty, těplušky, plukovní prodejny, a dále z vozů ubytovacího, filmového, krejčovského, zdravotního, štábního, velitelského, obrněného (který je po zuby vyzbrojený dělem a kulomety) a dvou vozů plošinových. Je tu i spousta originálních předmětů, stovky fotografií a legionáři v dobových uniformách. Od 19. listopadu se Legiovlak přesune do Vejprt.
A na závěr něco pro děti – kulturní dům Střelnice v Kadani zve na 14. hodinu na Káju a Bambuláčka. Je to Bambulková show plná tance, zpěvu a zábavy.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka