Ve dvaceti zemřela na rakovinu, její charitativní projekt ale žije dál
Nové háro onkologicky nemocným dětem chtěla dopřát Markéta Zagrapanová z Lužic u Mostu. Sama kvůli nemoci a léčbě přišla o vlásky dvakrát.
A tak iniciovala vydání kalendáře a rozjela kampaň „Nové háro“, která má oslovit dívky a ženy, které mohou darovat své dlouhé vlasy, ze kterých pak profesionálové vyrobí paruky.
„Paruky z umělých vlasů nejsou úplně příjemné na hlavě, a taky nevypadají věrně. Ty pravé jsou zase drahé,“ vysvětluje Markétina maminka Lucie Staňková.
Získávat materiál na pravé paruky, které dívky dostanou zdarma, je Markétin odkaz, který si její maminka hýčká. „Markéta nám tu Nové háro nechala a my se o něj staráme,“ říká paní Lucie – žena, která se letos musela rozloučit se svou jedinou dcerou.
Bylo jí čtrnáct, když lékaři zjistili, že za jejími bolestmi nohy je zákeřný osteosarkom. Markétka zatnula zuby a začala bojovat. Na střední školu nastupovala o berlích a s parukou. Měla individuální studijní plán. Kvůli oslabené imunitě do školy chodila jen zřídka. Ale vyhrála.
Místo happyendu konec
Ze svých zážitků se vypsala v divadelní hře, kterou nastudovali její kamarádi z dramatického oddělení mostecké základní umělecké školy. Vypadalo to na happy end, když se objevila metastáze na plicích.
Markéta znovu zatnula zuby. Kvůli léčbě jezdila tentokrát až do Brna. Věřila. Chtěla. Odmaturovala a začala studovat vysokou školu. Rakovina ale byla silnější.
Letos v lednu zemřela – doma, obklopena těmi, kteří ji milovali. Pohřeb měla růžový. „Nenapadlo by mě, jak těžké je sehnat růžovou rakev,“ říká maminka, která prožila noční můru každého rodiče. Pochovala vlastní dítě. Je neuvěřitelně statečná a přesto, že občas pláče, ví, že udělala maximum.
„Dělali jsme, co jsme mohli. Byli jsme s ní a ona žila naplno, dokud to šlo,“ konstatuje. „Markéta by nechtěla, abychom se trápili,“ tvrdí přesvědčivě žena, která svou energii teď vedle práce věnuje Markétině charitě.
„Lidé nám posílají vlasy a z nich pak v rukách vlásenkářek vznikají paruky. Ideální je délka alespoň dvacet centimetrů. Některé darované copy za sebou mají neskutečně dojemné příběhy,“ říká Lucie Staňková a ukazuje dopis od malé dívenky, která se rozhodla pomoci.
Projekt „Nové háro“ má své webové stránky, trička, samolepky, placky a někde tam nahoře Markétku, která na všechno dohlíží. Alespoň tak to cítí její blízcí, kteří pokračují v tom, co ona začala. Dává to jejich životu smysl.
Související
-
Paruky z děčínského kadeřnictví dostanou v sobotu další dvě...
Děčínské kadeřnictví nasbíralo další vlasy na paruky pro onkologické pacientky. Ke konci týdne tak dostanou další paruky dvě ženy, které přišly kvůli nemoci o vlast...
-
Kadeřnictví z akce Daruj vlasy Česko už má vlásenkářku i...
Děčínské kadeřnictví, které začalo jako první v republice stříhat vlasy na paruky pro onkologické pacienty, už našlo svou vlásenkářku. Kadeřnice už mají také vytipo...
-
Děčínské kadeřnictví, kde stříhají vlasy pro onkologicy...
V Děčínském kadeřnictví dnes (1.6.) ve 13 hodin dostane paruku první onkologická pacientka. Kadeřnictví už několik měsíců jako jediné v Čechách schraňuje vlasy dárc...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.