Václav Řezáč
Spisovatel, který podnítil vznik budovatelských románů a nakonec i sám kodifikoval jejich českou podobu – tak hovoří literární encyklopedie o Václavu Řezáčovi, od jehož narození uplynulo 111 let.
Inspiraci pro své poválečné romány hledal na severu Čech. Ten asi nejznámější, Nástup, o poválečném dosídlení pohraničí, se dočkal mnoha vydání, získal téměř masovou popularitu a dodnes nesou jeho jméno noviny, vycházející na Chomutovsku. Řezáčovo vidění světa bylo značně zpolitizované a mělo především oslavit budování socialismu. A jak to viděl sám autor? Druhý díl románu Nástup se jmenoval Bitva, vyšel roku 1954 a Václav Řezáč o něm hovořil takto…
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Analytička: TAL zásoboval rafinerie v Německu a Rakousku, měly přednost. Zvýšení kapacity to změnilo
-
Zemřel bývalý politik a novinář Štětina. Proslavily ho reportáže z oblastí bývalého Sovětského svazu
-
Vítězkou World Press Photo je ‚tichá fotografie, která hovoří hlasitě‘. Je na ní palestinský chlapec bez rukou
-
Jermolenko: Je velmi málo Rusů, kteří akceptují, že Ukrajina je jiná země. Anektovali její historii