V Mikulášovicích je uprostřed města unikátní hvězdárna. Město chce historickou památkově chráněnou hvězdárnu opravit

4. září 2021 14:20

Málokde se můžou pochlubit takovým unikátem, jako je hvězdárna uprostřed města. V Mikulášovicích na Děčínsku jednu takovou mají a je druhou nejstarší hvězdárnou v Čechách. V roce 1913 nechal kopuli na svém domě zbudovat lékárník, který byl amatérským astronomem. Historická hvězdárna je památkově chráněná a desítky let jen chátrala. Město ji odkoupilo od soukromého vlastníka a teď se dočká rekonstrukce.

Hvězdárna je maličká, podle starostky Mikulášovic Miluše Trojanové se do ní vejde 6 až 8 lidí. Kopuli hvězdárny vévodí cenný hvězdářský dalekohled Merlin, který měří 1200 mm. Doplňuje ho unikátní mechanický strojek. Jmenuje se paralaktická montáž a jednoduše řečeno, udržuje dalekohled na pozorovaném tělese i přesto, že se Země točí.

Objekt hvězdárny, tedy dva k sobě přistavěné domy s kopulí, už byl dlouho v havarijním stavu. „Do střechy už zatékalo, na několika místech jsme tedy měli nerezové vany, vylévali jsme vodu, ale přesto to bylo málo,“ říká Miluše Trojanová.

Městu se nepodařilo sehnat na opravu kulturní památky vhodnou dotaci a tak si vzalo úvěr, aby budovy zachránilo. Kromě spolupráce s památkáři musel oba objekty prohlédnout i statik. Jako první přijde na řadu střecha, aby do budov dál nezatékalo, celá rekonstrukce by pak měla být hotová do příštího roku. Po rekonstrukci tu vznikne zázemí pro astronomický kroužek, který vzniká v tamní základní škole, v přízemí budou dva přednáškové sály a v objektu vznikne i jeden byt.

Spustit audio