V děčínské zoo už je možné vidět první mláďata – jsou jimi malé veverky Prévostovy

9. únor 2024

Zoo Děčín hlásí odchov vzácných veverek Prévostových. Veverčí mláďata se s největší pravděpodobností narodila už na konci loňského roku.

„Existenci mláďat jsou chovatelé schopni zaregistrovat až zhruba po šesti týdnech, kdy začnou vylézat z hnízdní budky. Předpokládáme, že se veverky narodily zhruba v polovině prosince. Chovatelé nemají šanci zjistit přesný termín porodu, jde totiž o velmi plachá zvířata. Pokud bychom samici rušili nahlížením do hnízdní budky, mohla by vystresovat, přestat mládě kojit, případně ho i sežrat,“ vysvětlila chovatelka Lenka Kovářová.

Veverka Prévostova

Mláďata jsou dvě, pohlaví prozatím není jasné. V následujících dnech je čeká čipování.

„Po odstavení jim začneme hledat nový domov, budou nabídnuta do chovu kolegům z jiných zoologických zahrad,“ doplnil zoolog Petr Haberland.

Zoologická zahrada Děčín je v chovu veverek Prévostových úspěšná. Jen za rok 2023 se zde podařily tři odchovy, ze kterých vzešlo sedm mláďat. V současné chvíli je děčínská zoo jedinou zoo, která tento druh v rámci Unie Českých a slovenských zahrad rozmnožuje.

autor: Alena Houšková | zdroj: Zoo Děčín
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.