V Děčíně roste největší dub červený v České republice

12. červen 2014

Při toulkách po Ústeckém kraji můžete objevit stovky památných stromů. Rodina těchto němých svědků se přitom stále dál rozrůstá. Její součástí se teď staly i dva mohutné duby na děčínském Kvádrberku.

Kvádrberk, český Stoliční hora, patří od konce 19. století k oblíbeným místům procházek a turistických zastavení. Tamní vyhlídková terasa nabízí nevšední pohled na město Děčín.

První z nich, dub letní, byl vysazen v roce 1905, jako připomenutí si 100 let od úmrtí Friedricha Schillera. Se svým obvodem kolem kmene (350 centimetrů) a výškou kolem 20 metrů nepatří mezi největší duby v republice, ale mezi památné stromy patří – už právě proto, že jím byl vlastně už od svého zasazení.

Druhým památným stromem se stal dub červený. Podle současných údajů jde totiž o největší strom svého druhu v České republice. V obvodu měří 460 centimetrů a dosahují výšky 22 metrů.

autor: Josef Suk
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.