V Českém Švýcarsku začínají platit zákazy vstupu na místa, kde hnízdí vzácní ptáci

Strážci národního parku České Švýcarsko instalují cedule, upozorňující na místa, kam návštěvníci kvůli hnízdění vzácných ptáků nesmějí
Strážci národního parku České Švýcarsko instalují cedule, upozorňující na místa, kam návštěvníci kvůli hnízdění vzácných ptáků nesmějí

Turisté od 1. března nemůžou chodit do hnízdišť vzácných ptáků v národním parku České Švýcarsko. Takových míst je v parku 23.

Zákaz vstupu má pomoci nerušeně zahnízdit a vyvést mladé sokolům stěhovavým, čápům černým a výrům velkým.

„Zákaz u míst, kde hnízdí sokoli, platí až do 30. června. Pro hnízdiště čápů černých a výrů je to ještě o měsíc déle,“ upozorňuje strážce parku Miroslav Rohlík

Cedule jsou také v německém jazyce, takže i zahraniční turisté se dozvědí, že nesmí do vyznačené oblasti kvůli hnízdícím ptákům vstupovat.

Strážci spolupracují úzce i s horolezci. Ti také přesně vědí, kde vzácní ptáci hnízdí, a kam by neměli v kritickou dobu chodit lézt na skály.

„Oni nám hodně pomáhají ta místa hlídat. Ta spolupráce s nimi je velmi dobrá,“ říká mluvčí parku Tomáš Salov.

Sokolům se daří. Pomohl například zákaz používání dronů v parku

Podle něj se sokolům v Českém Švýcarsku poslední dobou velmi daří, a to také právě díky tomu, že správa parku chrání hnízdící oblasti.

K úspěšnému hnízdění a vyvedení mladých pomůže i novela zákona o ochraně přírody a krajiny. Přinesla celoroční zákaz používání dronů na celém území národních parku.

Ode dneška vstoupilo v platnost i opatření obecné povahy úřadu pro civilní letectví. Piloti malých letadel smí nad územím národních parků letět minimálně ve výšce 300 metrů, dříve to bylo jen 150.

Spustit audio

Související