V Českém Švýcarsku začínají platit zákazy vstupu na místa, kde hnízdí vzácní ptáci

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Strážci národního parku České Švýcarsko instalují cedule, upozorňující na místa, kam návštěvníci kvůli hnízdění vzácných ptáků nesmějí

Turisté od 1. března nemůžou chodit do hnízdišť vzácných ptáků v národním parku České Švýcarsko. Takových míst je v parku 23.

Zákaz vstupu má pomoci nerušeně zahnízdit a vyvést mladé sokolům stěhovavým, čápům černým a výrům velkým.

„Zákaz u míst, kde hnízdí sokoli, platí až do 30. června. Pro hnízdiště čápů černých a výrů je to ještě o měsíc déle,“ upozorňuje strážce parku Miroslav Rohlík

Cedule jsou také v německém jazyce, takže i zahraniční turisté se dozvědí, že nesmí do vyznačené oblasti kvůli hnízdícím ptákům vstupovat.

Strážci spolupracují úzce i s horolezci. Ti také přesně vědí, kde vzácní ptáci hnízdí, a kam by neměli v kritickou dobu chodit lézt na skály.

„Oni nám hodně pomáhají ta místa hlídat. Ta spolupráce s nimi je velmi dobrá,“ říká mluvčí parku Tomáš Salov.

Sokolům se daří. Pomohl například zákaz používání dronů v parku

Podle něj se sokolům v Českém Švýcarsku poslední dobou velmi daří, a to také právě díky tomu, že správa parku chrání hnízdící oblasti.

K úspěšnému hnízdění a vyvedení mladých pomůže i novela zákona o ochraně přírody a krajiny. Přinesla celoroční zákaz používání dronů na celém území národních parku.

Ode dneška vstoupilo v platnost i opatření obecné povahy úřadu pro civilní letectví. Piloti malých letadel smí nad územím národních parků letět minimálně ve výšce 300 metrů, dříve to bylo jen 150.

Spustit audio

Související