Ústecké muzeum vystavuje nově objevené daguerrotypie – předchůdce klasické fotografie
10. leden 2020
Během ledna můžou návštěvníci muzea v Ústí nad Labem postupně vidět tři unikátní daguerrotypie. Jde o první fotografickou techniku, kdy se obraz se přímo v přístroji exponuje na kovovou desku se stříbrným potahem. Každý snímek je tedy originál.
Podle kurátora Jiřího Preclíka byl tento způsob fotografování známý od roku 1839.
„Používal se do 50. let 19. století. Trochu takovou výjimkou je Amerika, kde se tato technika používala až do 60. let 19. století. Dagguerrotypie se používaly i při astronomické fotografii, v tomto oboru to vydrželo nejdéle,“ vysvětlil Preclík.
Na všech ústeckých daguerrotypiích jsou portréty. Muzejníci ale znají totožnost pouze jednoho z portrétovaných mužů.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Dušek nesouhlasí s Havlovou. ‚Doplnění radních knihovny bylo legálně správně,‘ odmítá kritiku
-
Kongresman: Šampionát v době Trumpa je tragédie. Nemůžu Čechům zaručit, že nebudou terčem ICE
-
‚Používají je ministři i soudci.‘ O Dozimetru svědčí muž, který obžalovaným zařizoval šifrované telefony
-
25 mužů v Praze brutálně napadlo pět fanoušků jiného klubu. ‚Je zázrak, že přežili,‘ říká mluvčí



