Ústecká zoo poprvé úspěšně odchovala mláďata čejky australské

13. duben 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Mládě čejky australské

Ústecká zoo poprvé úspěšně odchovala mláďata čejky australské. Mláďata jsou zdravá a rodiče se o ně vzorně starají.

Nejsou to ale jediné letošní ptačí přírůstky – kromě čejek australských se v zoologické zahradě letos vylíhla také tři mláďátka křepelek korunkatých. Na vajíčkách teď sedí sýčci obecní, sovy pálené a sovice sněžné. 

Čejka australská je ohrožený druh. V přírodě, jak název napovídá, žijí v Austrálii, nejčastěji v blízkosti vodních ploch. V Čechách hnízdí v zimě, takže je nutné zimoviště, na léto se ptáci stěhují do venkovní voliéry australského ptactva. 

Poslechněte si povídání se zoologem Lukášem Ševcovicem a dozvíte se víc. Nebo se vypravte přímo do zoo – venkovní expozice už je otevřená.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.