Uprchlíkům z Ukrajiny pomáhají i lidé v Litoměřicích. Například hlídáním dětí
Z Ukrajiny uprchly před válkou už více než dva miliony lidí. Do Česka jich od vypuknutí konfliktu zamířilo přes 100 000, další tisíce každý den přibývají. Uprchlíci si tady musí vyřídit nezbytná víza nebo zdravotní pojištění. Často se také jedná o maminky s dětmi. Litoměřická diakonie pro ně proto vytvořila dětskou skupinu. Než si rodiče obstarají potřebné dokumenty, potomky jim pohlídají v tamní čajovně.
V dětské herně litoměřické čajovny Hóra pobíhá nebo si hraje deset dětí. Nejstaršímu z nich je osm let a nejmladšímu jeden rok. Podle Zuzany Matějovské z litoměřické Diakonie byli děti zpočátku zamlklé a ostýchaly se.
„Bylo to krásný, když sem přiběhly. Najednou to z nich všechno spadlo. Bylo to, jako když jsou zas v normálním světě. Vrhly se na hračky a maminek si okamžitě přestaly všímat,“ popisuje Matějovská.
Jejich maminky poté odjely s tlumočnicí a sociálním pracovníkem na oddělení cizinecké policie do Ústí nad Labem – vyřídit potřebná víza a dokumenty.
V Litoměřicích by mohlo vzniknout i nové komunitní centrum
Děti během té doby hlídají dvě slečny, které přijely společně s nimi z Ukrajiny.
„Slečny Veronika a Ira tu zatím budou každý den jako dobrovolnice. Řešíme ale, jak je zaměstnat, protože jako nezisková organizace nemáme zdroje na to, abychom mohli zaměstnávat další lidi, na které nemáme dotace," vysvětluje Matějovská.
27letá Natalie už má vše potřebné vyřízené. Přijela z města Sambir nedaleko Lvova. Na Ukrajině zůstal její manžel i celá její rodina. Vypráví, že ve městě se každou chvíli rozezněly varovné sirény. Do Česka nezamířila náhodou, její maminka tady totiž několik let pracovala.
Zuzana Matějovská z litoměřické diakonie by tu pro válečné uprchlíky z Ukrajiny chtěla později zařídit komunitní centrum.
„Pro ty děti se začne velmi rychle shánět školka, škola – proto plánujeme zajistit tady i nějaké komunitní místo k setkávání. Aby sem mohly ty maminky přijít, popovídat si, dát si čaj,“ dodává Matějovská.
Hlídání je ve zdejší čajovně k dispozici každý pracovní den od 9 do 17 hodin. Složení dětí se tu mění podle potřeby. Ve městě je ubytovaných na 100 uprchlíků. Děti pak tvoří téměř polovinu z nich.
Související
-
Na slovensko-ukrajinských přechodech pomáhají uprchlíkům i dobrovolníci z Česka
Na všech třech slovensko-ukrajinských hranicích pomáhají zvládnout nápor uprchlíků také dobrovolníci z České republiky.
-
Autobusy odvážející uprchlíky z hraničního přechodu Vyšné Nemecké jsou okamžitě plné
Přes 130 000 lidí z Ukrajiny už uprchlo před válkou. Dobrovolníků na hranicích je málo. Největší problém je komunikace s uprchlíky – chybí překladatelé.
-
V Bílině už našlo ubytování několik ukrajinských rodin. Děti z nich už začínají chodit do škol
Děti ukrajinských uprchlíků postupně nastupují do českých škol. I v Bílině už našlo ubytování několik rodin z Ukrajiny. Děti z jedné z nich už začaly chodit do školky.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Komise rozpitvala jednání policie v den střelby na filozofické fakultě. Doporučuje trénink lokalizace
-
‚Očividně neústavní.‘ Soud zablokoval Trumpův výnos o neuznávaní občanství dětem narozeným v USA
-
ŽIVĚ: Oslabená Slavia hraje Evropskou ligu v Soluni. Radiožurnál Sport odvysílá přímý přenos
-
ŽIVĚ: Plzeň vede v Evropské lize nad Anderlechtem 2:0. Radiožurnál Sport vysílá přímý přenos