Tuleň Casper z ústecké zoo už není sám. Dostal nového kamaráda – Robbieho

4. březen 2020

Zoologická zahrada Ústí nad Labem má nového obyvatele – získala mladého samce tuleně obecného. Jmenuje se Robbie a přicestoval z AquaZoo Leeuwarden v Nizozemí.

„Robbie se ze začátku ostýchal, ale po několika okamžicích vylezl z bedny a namířil si to k bazénu, ze kterého na něj zvědavě vykukoval samec Casper. První kontakt mezi nimi proběhl zcela bez problému, očichali se a poté již společně plavali v bazénu. Návštěvníci tak mají možnost novou tulení dvojici vidět od prvního okamžiku,“ popisuje první okamžiky nového tuleně v ústecké zoo její mluvčí Nikola Roštejnská.

Od července loňského roku byl Casper sám, jeho partnerka Mary musela být bohužel utracena z důvodu chronických problémů s trávicím ústrojím.

„Po úmrtí Mary jsme hledali novou samici. Bohužel se nám ji nedařilo nalézt. Byli jsme ale v kontaktu i s kolegy z Nizozemí, kteří nám nabídli nadbytečného samce. Aby Casper nemusel být další čas sám, rozhodli jsme se pro transport Robbieho,“ přibližuje zástupce ředitele pro zoologii a zahradnictví Ing. Lukáš Štěrba.

Robbie se narodil 11. července 2016 v Antwerpách, odkud byl přesunut do nizozemské zoo. Během svého pobytu v AquaZoo se začal učit pomocí targetu základní povely – vzít si rybu z ruky, nechat se dotýkat po těle, dotknout se čumákem ruky apod.

„Jednotlivé úkony jsou důležité při kontrole zdravotního stavu a případných veterinárních vyšetření. Jeho učení bude pokračovat i u nás a přidáme i další povely, které již samec Casper ovládá,“ dodává Ing. Lukáš Štěrba.

Zoo chová tuleně už 19 let

Chov tuleňů v ústecké zoo se datuje k roku 2001, kdy ze Zoo Nordhorn přišel tehdy dvouletý Junior a tříletá samička Jenny.

Po jejím úhynu v roce 2005 dorazila roční samička Mary z dánské Zoo Odense. V roce 2010 přišlo na svět první mládě tuleně obecného nejen v historii ústecké zoo, ale také v rámci českých a slovenských zoologických zahrad.

Malá samička Jente bohužel po třech měsících náhle uhynula, příčinou byl otok mozku. V roce 2013 doplnila skupinku dvouletá Zola z německé Zoo Karlsruhe a po úmrtí samce Juniora přišel v roce 2016 samec Casper.

autor: Nikola Roštejnská | zdroj: Zoo Ústí nad Labem
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?