Trpíte jarní únavou? Pomohou vám vitamíny!

31. březen 2015

Tento týden se společně snažíme vypořádat s jarní únavou. Už víme, že je potřeba hodně odpočívat a mimo jiné do sebe dostat co nejvíc vitamínů. Okurky a rajčata z hypermarketu nás ale v tomto směru nespasí. Vitamínů v nich totiž teď moc nenajdete. Proč? A jak vitamíny co nejrychleji doplnit?

Je to tak. V zelenině a ovoci z obchodů, které jsou rychlené ve sklenících, dlouze a nešetrně skladované a leckdy tepelně upravované, vitamín abyste pohledali. Nejsnadnější je zajít do lékárny pro nějaký multivitaminový preparát.

Nic proti tomu. Ale levnější, přirozenější a hlavně přínosnější, je sáhnout po přírodních a čerstvých zdrojích vitamínů.

Určitě jste o nich už slyšeli: Květy sedmikrásek, mladé výhonky kopřivy, vojtěšky, pampelišky, řeřichy, pažitky či hrachu si můžete zdarma nasbírat, nebo za pár korun vypěstovat na talíři s mokrou vatou. A přidávat je do salátů a polévek, případně jimi posypat chleba s máslem,

Nebo si z nich udělat koktejl! Hrst jakýchkoliv zmíněných zelených výhonků rozmixujte ve čtvrtlitru studené vody, přidejte lžíci medu a šťávu z jednoho citronu, promíchejte a vypijte. Doporučujeme sklenici denně, alespoň týden.

Je to osvěžující, docela dobře to chutná a hlavně to působí jako učiněný elixír. Už po druhé sklínce se budete cítit plní energie. Svoji roli tu totiž sehrávají nejen vitamíny, ale neméně důležité zelené barvivo chlorofyl. Zelená barva asi není symbolem jara pro nic za nic…

autor: Jindra Moravcová
Spustit audio

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.