Tři kameny jsou zeď: Příběhy z dějin archeologie
Americký archeolog a historik Eric H. Cline vypráví o historii svého oboru a životních osudech badatelů, ale věnuje se i metodám, které archeologie používá.
Když se před pár lety při agresi islamistů kácely sloupy starověké Palmýry, slavné archeologické lokality i oblíbeného cíle turistů v Sýrii, leckomu bylo těžko u srdce. Pro vědce, kteří se zabývají dějinami Předního východu a Středomoří, to byla přímo tragédie.
Americký archeolog a historik starověku Eric H. Cline, který velkou část svého profesního života strávil v Egyptě, Jordánsku i Řecku, na Krétě a v Izraeli, pod dojmem barbarských útoků na starověké památky napsal knihu „Tři kameny jsou zeď“, která vypráví příběh archeologie od jejich počátků, spjatých s náhodnými objevy, sběratelstvím i rabováním až po sofistikované metody současné vědy, jejichž prostřednictvím jsme schopni získat informace, o kterých si „otcové archeologie“ mohli nechat jen zdát. Díky nakladatelství Vyšehrad si knihu Erika Clinea můžete od loňska přečíst i v češtině.
Autor nás provází dějinami archeologických objevů, počínaje objevem Pompejí – ale nevypráví jen příběhy. Dozvíte se od něj třeba i to, čím k hlubšímu poznání některých dávno zkoumaných lokalit přispěla moderní věda. Těžiště vyprávění přitom leží hlavně ve Středomoří a přilehlých oblastech, což je vzhledem k autorově specializaci pochopitelné. Mnohdy hovoří z vlastní badatelské zkušenosti, což jeho knize dodává na barvitosti a ve výsledku pomáhá tvořit pozoruhodnou mozaiku zpráv o ztraceném čase a jeho probouzení k novému životu, dokonce s drobnými českými stopami.
Po úvodním nahlédnutí do Tutanchamonovy hrobky vás čeká cesta za vybranými objevy ve starověké Itálii, v Egyptě i Mezopotámii, v oblasti takzvaného úrodného půlměsíce, v pravlasti lidského rodu, tedy Africe, v egejské oblasti, starém Řecku a Římě, ve Svaté zemi i v Novém světě. To vše je proloženo intermezzy, věnovanými praktickým otázkám archeologie. Dozvíte se z nich, jak badatelé poznají, kde je nejlepší kopat a jak se to v praxi dělá, jak se pozná stáří nalezených artefaktů a čím to je, že se některé z nich vůbec dochovají. Celá kapitola je také věnována tomu, zda si kdokoliv může ponechat to, co v zemi najde – vše se pochopitelně týká především velkých památek starověku; většina řečeného se však dá úspěšně aplikovat i na naše, „menší“ poměry.
Vztah k historii i základní archeologické názory či dilemata jsou platné všeobecně, stejně jako fascinace minulostí, která byla, je pryč, ale nechala po sobě nesmazatelné stopy, jejichž odkrývání a interpretace jsou hlavní inspirací a pracovní náplní archeologů. A právě o té fascinaci a jejich zdrojích kniha Erika Clinea „Tři kameny jsou zeď“ pojednává především.
Eric H. Cline: Tři kameny jsou zeď. Příběhy z dějin archeologie. Praha: Vyšehrad, 2020. ISBN 978-80-7601-344-5.
Související
-
Z Asuánu do Chartúmu – moderní technika otevírá nové pohledy...
Chcete si připomenout výzkumy československých archeologů v 60. letech v Núbii? Nebo se podívat, na čem dnes pracují čeští egyptologové v Súdánu? V Křížové chodbě p...
-
Host: archeolog a popularizátor raných dějin Moravy Luděk Galuška
Co objevil na archeologických nalezištích na své rodné Moravě? Odkud přišli naši slovanští předkové a co bychom se od nich měli učit?
-
1177 př. Kr. Zhroucení civilizace a invaze mořských národů
Historik a archeolog Eric H. Cline pátrá po příčinách kolapsu, který na sklonku doby bronzové uvrhl do chaosu vzkvétající civilizace východního Středomoří.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.