Teplice: 300 let existence morového sloupu od Matyáše Brauna slaví muzeum interaktivní výstavou

12. duben 2019 09:07

Epidemii moru připomíná v Teplicích na Zámeckém náměstí už 300 let morový sloup od Matyáše Bernarda Brauna. Tuto barokní památku ode dneška (12. 4.) oslavuje teplické muzeum zvláštní výstavou.

Právě 12. dubna 1717 podepsal smlouvu na vytvoření uměleckého díla s významným barokním sochařem majitel panství František Karel Clary-Aldringenem.

Jde o největší sochu z dílny tohoto slavného barokního sochaře. Měří víc než 20 metrů, má mohutné jádro, bohatou a členitou výzdobu.

Na výstavě lidé podle ředitele muzea Radka Spály uvidí unikátní model sloupu z konce 19. století, bude tam i vrcholová partie sejmutá při restaurování sloupu v roce 2000. Další exponáty pak připomenou i první velké restaurování morového sloupu v roce 1895.

Sloup je dominantou náměstí a jedním ze symbolů Teplic – i proto lidé na výstavě uvidí také různé kresby a grafiky, které tento výjev zachycují.

Město s muzeem navíc vyhlašují výtvarnou soutěž pro děti ze školek až po středoškoláky – jejich nejlepší díla budou časem také vystavena.

Tato speciální výstava věnovaná teplickému morovému sloupu začíná v Malovaném sále zámku ve 14 hodin a potrvá do začátku 3. listopadu.

Spustit audio

Související