Množství vypouštěné rtuti z elektrárny v Ledvicích má snížit nová technologie
Skupina ČEZ žádá o prodloužení výjimky pro vypouštění rtuti z nejmladšího bloku elektrárny v Ledvicích na Teplicku. Vyplývá to z předložené žádosti na změnu takzvaného integrovaného povolení. ČEZ chce elektrárnu v Ledvicích provozovat zřejmě do roku 2030.
Skupina ČEZ v žádosti požaduje prodloužení současné výjimky na vypouštění rtuti do ovzduší.
Elektrárna v Ledvicích totiž podle mluvčího skupiny ČEZ Romana Gazdíka chystá nový systém pro zachycení rtuti – jde o vstřikování sulfidu sodného do odsíření spalin. Podle Gazdíka chce ČEZ tuto technologii spustit právě do roku 2026 a elektrárna by měla být v provozu i po tomto datu.
Dosud je v integrovaném povolení stanovené maximální množství vypouštěné rtuti na 28 mikrogramů na metr krychlový. Po skončení výjimky má klesnout na 7 mikrogramů.
Ústecký kraj si nechal udělat posouzení u České informační agentury životního prostředí, která podle informací, které Český rozhlas získal, nemá s řešením zachytávání rtuti i udělením výjimky problém.
Nejvíc rtuti do ovzduší vypustí Ledvice zřejmě letos
Podle dokumentu by měla elektrárna vypustit nejvíc rtuti letos – jde o víc než 230 kilogramů. Novou technologii už ČEZ zkoušel a měla by snížit množství vypouštěné rtuti zhruba na polovinu, tedy téměř na úroveň, jakou stanoví platné integrované povolení.
Jak dlouho bude skupina ČEZ elektrárnu provozovat závisí na těžbě uhlí na lomu Bílina. Podle Romana Gazdíka stále platí scénář ukončení těžby uhlí v roce 2030. S tím je spojený i odchod tepláren a elektráren od jeho spalování a nahrazení biomasou nebo plynem.
Podle Gazdíka se totiž postupně přestane výroba elektřiny z uhlí vyplácet, a to hlavně kvůli ceně emisních povolenek, kdy může být podle něj velmi nízká ziskovost uhelné elektrárny.
Zhruba do roku 2030 pak podle Gazdíka mohou se zásobováním uhlím počítat i malí odběratelé.
Související
-
Společnost ČEZ se připravuje na konec těžby uhlí v Ústeckém kraji
100 miliard korun investuje ČEZ do modernizace svých tepláren a elektráren v Ústeckém kraji. Peníze poputují i do stavby fotovoltaických a paroplynových elektráren.
-
Skupina ČEZ chce Ústí nad Labem vytápět plynem a biomasou
V roce 2025 by měla začít modernizace teplárny v Trmicích na Ústecku. Vyplývá to z dokumentace pro posouzení vlivu na životní prostředí.
-
Průzkum ČEZ: mírná většina obyvatel Ústeckého kraje připouští prospěšnost těžby lithia na Cínovci
700 dospělých obyvatel Ústeckého kraje se v září zúčastnilo průzkumu veřejného mínění o plánované těžbě lithia na Cínovci. Průzkum si nechala zpracovat skupina ČEZ.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
OVĚŘOVNA: Podvodníci opět zneužívají zpravodajský web. Lákají na investice do kryptoměn
-
Česko porušuje sociální chartu, potvrdil evropský výbor. ‚Pracujeme na nápravě,‘ zní z resortů
-
Příběh rodiny izraelského rukojmího Jardena Bibase je srdcervoucí, ale příměří neohrozí, míní Dudinská
-
Celkem sedm obětí si vyžádala havárie letadla ve Filadelfii. Jeden člověk zemřel na zemi v automobilu