ČEZ se připravuje na konec těžby uhlí v Ústeckém kraji. Do elektráren a tepláren plánuje do roku 2030 investovat 100 miliard korun

16. květen 2024 15:24

Celkem 100 miliard korun investuje společnost ČEZ do modernizace svých tepláren a elektráren v Ústeckém kraji. Peníze poputují i do stavby fotovoltaických a paroplynových elektráren. Hotovo má být do roku 2030. Vedení společnosti to 16. května oznámilo v Prunéřově na Chomutovsku.

Rozhodnutí vyplývá z plánovaného konce těžby uhlí v Ústeckém kraji. ČEZ chce proto uhelné elektrárny a teplárny v následujících šesti letech přestavět tak, aby mohly teplo a elektřinu vyrábět z jiných zdrojů.

Vzniknou tak nové paroplynové elektrárny, solární parky a dalším zdrojem budou zemní plyn, ten ale nemá být podle vedení ČEZ z Ruska. Samozřejmostí jsou také kotle na spalování biomasy a větrné elektrárny.

Podle vedení ČEZ se budou stavět paroplynové elektrárny a kotle na biomasu všude tam, kde se už teď elektřina nebo teplo vyrábí.

„Ve všech lokalitách budeme stavět nové zdroje, protože ze všech dnes dodáváme nějaké teplo. Bude to tedy určitě jak v Prunéřově, tak v Trmicích. Nové zdroje, byť ne dodávka tepla, budou i v Tušimicích a v neposlední řadě v Ledvicích,“ doplňuje místopředseda představenstva společnosti ČEZ Pavel Cyrani.

Počítá se ale také i s případným zpracováním lithia v Prunéřově v areálu bývalé elektrárny.

Investice do elektráren a tepláren znamená také nová pracovní místa

Podle Pavla Cyraniho stavba nových eletkráren na plyn, ale i budování kotlů na biomasu a samotný provoz nových celků přinese nová pracovní místa – například pro zaměstnance uhelných šachet, kteří ukončením těžby o svou práci v následujících letech přijdou.

ČEZ také připravuje stavbu zcela nového centra v Málkově na Chomutovsku, odkud budou řízeny a spravovány všechny alternativní zdroje elektřiny v Česku, tedy solární a větrné elektrárny.

autor: Jan Beneš
Spustit audio

Související