Supernova v galaxii Větrník
Nese označení SN 2023ixf a poprvé ji zaznamenal amatérský astronom Koichi Itagaki z Japonska, a to 19. května letošního roku.
Nová supernova vybuchla v galaxii M101 označované jako Větrník. Jde o jednu z nejbližších, a tudíž i nejjasnějších a nejlépe pozorovatelných explozí supernov za poslední roky. Není sice viditelná pouhým okem, ale za pomoci ne příliš náročného vybavení ji lze zachytit fotograficky – teleobjektivem na jednoduché paralaktické montáži. Museli byste jej namířit do dobře známého souhvězdí Velké medvědice, které se nachází vysoko na obloze.
Namodralá tečka u ocasu Velké medvědice
Srovnávací snímky zjistily, že supernova zjasňuje, z původní téměř 15. magnitudy na 11. magnitudu a tato hodnota se nejspíš bude snižovat. Objekt by tedy měl být podle astronomů ještě jasnější. V této části oblohy se bude nacházet ještě několik měsíců. Pokud vlastníte dalekohled s průměrem objektivu 100 mm a více, můžete supernovu spatřit i naživo – jako poměrně výraznou, namodrale zářící tečku v rameni vpravo od středu zmíněné galaxie, severně od ocasu Velké medvědice, či řečeno laicky – od oje Velkého vozu. Postupem času bude slábnout. Mimochodem, mapku noční oblohy se souhvězdím a galaxií Větrník M101, ve které supernova SN 2023 vybuchla, lze najít na stránkách astro.cz.
Připomeňme, že supernova vzniká explozí velmi hmotné hvězdy v závěru její existence, ve chvíli, kdy jí dojde palivo potřebné pro termonukleární fúzi. Ta už nevyrovná vnější gravitaci, nastává kolaps a definitivní konec původní hvězdy. Exploze rozmetá její podstatnou část do všech směrů; pozůstatkem bývá rychle se rozpínající mlhovina a také tzv. neutronová hvězda – malé těleso o průměru řádově jen několika desítek kilometrů, ovšem s neuvěřitelnou hustotou hmoty.
Pár slov o hvězdě Betelgeuze
Někteří z vás si možná při zmínce o supernově vzpomenou na hvězdu Betelgeuze v souhvězdí Orion. Povídali jsme si o ní v naší rubrice podrobněji před třemi, čtyřmi lety, kdy začala viditelně slábnout a astronomové spekulovali, zda její podivné chování není předzvěstí blížící se exploze. Hvězda se pak vrátila k normálu; příčinou slábnutí bylo mračno prachu, které mířilo směrem k nám a které svit hvězdy zastínilo. Teď však přicházejí nové zprávy, že Betelgeuze naopak nápadně zjasňuje a září asi o polovinu víc, než je její dlouhodobý průměr. S červeným veleobrem, který není se svými 600-700 světelnými roky od nás až tak daleko, se opět něco děje. Je pravděpodobné, že někdy skutečně jako supernova skončí. Kdy, to však astronomové zatím upřesnit nedokážou.
Supernova SN 2023ixf a galaxie Větrník – hvězdný ostrov s bilionem hvězd, jsou od nás naštěstí podstatně dál. Galaktická spirální ramena Větrníku vidíme ze vzdálenosti 21 milionů světelných let téměř čelně, v menších dalekohledech se jeví jako mlhavý obláček. Nabízí se otázka, jak bychom novou supernovu viděli, kdyby byla ve stejné vzdálenosti jako zmíněná hvězda Betelgeuze v Orionu. Byl by to asi pěkný nebeský ohňostroj!
Související
-
Kosmonauti a kosmické karamboly, které dobře dopadly, staří čínští hvězdáři a vznik Krabí mlhoviny
Kosmické karamboly s dobrým koncem (4:11) – Mýty, omyly a novinky astronomie: Čím nás vesmír orazítkoval? (16:43) – Staří čínští astronomové a hvězda–host (26:27)
-
Předpověď počasí z vesmíru. Výbuchy hvězd ochlazují Zemi a způsobují oblačnost, zjistili vědci
Výzkumníci z Technické univerzity v Dánsku zkoumali dopady výbuchů hvězd v dalekém vesmíru. Přišli na to, že kosmické paprsky vysílané při...
-
Betelgeuze se probírá z mdlob a zjasňuje. Vědci ale jasno nemají
Kolem hvězdy Betelgeuze v souhvězdí Orionu bylo v poslední době rušno. Tento červený veleobr začal koncem loňského roku viditelně slábnout.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.