Supernova v galaxii Větrník

12. červen 2023

Nese označení SN 2023ixf a poprvé ji zaznamenal amatérský astronom Koichi Itagaki z Japonska, a to 19. května letošního roku.

Nová supernova vybuchla v galaxii M101 označované jako Větrník. Jde o jednu z nejbližších, a tudíž i nejjasnějších a nejlépe pozorovatelných explozí supernov za poslední roky. Není sice viditelná pouhým okem, ale za pomoci ne příliš náročného vybavení ji lze zachytit fotograficky – teleobjektivem na jednoduché paralaktické montáži. Museli byste jej namířit do dobře známého souhvězdí Velké medvědice, které se nachází vysoko na obloze.

Namodralá tečka u ocasu Velké medvědice

Velký vůz

Srovnávací snímky zjistily, že supernova zjasňuje, z původní téměř 15. magnitudy na 11. magnitudu a tato hodnota se nejspíš bude snižovat. Objekt by tedy měl být podle astronomů ještě jasnější. V této části oblohy se bude nacházet ještě několik měsíců. Pokud vlastníte dalekohled s průměrem objektivu 100 mm a více, můžete supernovu spatřit i naživo – jako poměrně výraznou, namodrale zářící tečku v rameni vpravo od středu zmíněné galaxie, severně od ocasu Velké medvědice, či řečeno laicky – od oje Velkého vozu. Postupem času bude slábnout. Mimochodem, mapku noční oblohy se souhvězdím a galaxií Větrník M101, ve které supernova SN 2023 vybuchla, lze najít na stránkách astro.cz.

Supernova Remnant W49B

Připomeňme, že supernova vzniká explozí velmi hmotné hvězdy v závěru její existence, ve chvíli, kdy jí dojde palivo potřebné pro termonukleární fúzi. Ta už nevyrovná vnější gravitaci, nastává kolaps a definitivní konec původní hvězdy. Exploze rozmetá její podstatnou část do všech směrů; pozůstatkem bývá rychle se rozpínající mlhovina a také tzv. neutronová hvězda – malé těleso o průměru řádově jen několika desítek kilometrů, ovšem s neuvěřitelnou hustotou hmoty.

Pár slov o hvězdě Betelgeuze

Rudý veleobr Betelgeuze v souhvězdí Orionu. Snímek povrchu hvězdy pořízený pomocí přístroje SPHERE a dalekohledu ESO/VLT v prosinci 2019

Někteří z vás si možná při zmínce o supernově vzpomenou na hvězdu Betelgeuze v souhvězdí Orion. Povídali jsme si o ní v naší rubrice podrobněji před třemi, čtyřmi lety, kdy začala viditelně slábnout a astronomové spekulovali, zda její podivné chování není předzvěstí blížící se exploze. Hvězda se pak vrátila k normálu; příčinou slábnutí bylo mračno prachu, které mířilo směrem k nám a které svit hvězdy zastínilo. Teď však přicházejí nové zprávy, že Betelgeuze naopak nápadně zjasňuje a září asi o polovinu víc, než je její dlouhodobý průměr. S červeným veleobrem, který není se svými 600-700 světelnými roky od nás až tak daleko, se opět něco děje. Je pravděpodobné, že někdy skutečně jako supernova skončí. Kdy, to však astronomové zatím upřesnit nedokážou.

Souhvězdí Orion

Supernova SN 2023ixf a galaxie Větrník – hvězdný ostrov s bilionem hvězd, jsou od nás naštěstí podstatně dál. Galaktická spirální ramena Větrníku vidíme ze vzdálenosti 21 milionů světelných let téměř čelně, v menších dalekohledech se jeví jako mlhavý obláček. Nabízí se otázka, jak bychom novou supernovu viděli, kdyby byla ve stejné vzdálenosti jako zmíněná hvězda Betelgeuze v Orionu. Byl by to asi pěkný nebeský ohňostroj!

autoři: Miroslav Zimmer , frv
Spustit audio

Související