Studentská stávka v lednu 1969

24. leden 2009

Ve čtvrtek 16. ledna 1969 se na Václavském náměstí v Praze pokusil upálit student historie a politické ekonomie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, jednadvacetiletý Jan Palach.

Za tři dny, v neděli 19. ledna 1969, Jan Palach na následky rozsáhlých popálenin zemřel. O necelý týden později, v sobotu 25. ledna 1969, se v Praze konal velký pohřeb - hovořilo se o něm jako o posledním celonárodním vzepětí před nastupující Husákovskou normalizací, o posledním výrazném odporu proti tehdy půl roku trvající vojenské okupaci Československa. Už se téměř zapomnělo, že studenti vysokých a středních škol tehdy vstoupili do stávky, kterou chtěli upozornit na zhoršující se politickou situaci v zemi. Studentská stávka sice s větším či menším úspěchem prošla celým státem, závažnější vliv na další události ale neměla. Jak na ní vzpomínají její tehdejší protagonisté? Právě o tom se bude hovořit v dnešním Severočeském Atlasu. A abych nemusel neustále představovat dnešní hosty, učiním tak hned. Hovořit budou historik Bohumír Roedl, který v lednu 1969 organizoval studentskou stávku na žateckém gymnáziu. Jeho kamarádem, který se do stávky také zapojil a organizoval ji pro změnu na žatecké obchodní akademii, byl Otokar Löbl. Poznáte ho snadno - hovoří po telefonu, žije totiž a pracuje už řadu let ve Frankfurtu nad Mohanem. A ještě ukázky z archivu Českého rozhlasu - uslyšíte jak studenty, nejbližší přátele Jana Palacha, tak oficiální hosty na jeho pohřbu a jejich projevy. Nedejte se zmást jejich zapálenou atmosférou - vydržela zpravidla jen několik dní.

autor: David Hertl
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...