Studentská stávka v lednu 1969
Ve čtvrtek 16. ledna 1969 se na Václavském náměstí v Praze pokusil upálit student historie a politické ekonomie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, jednadvacetiletý Jan Palach.
Za tři dny, v neděli 19. ledna 1969, Jan Palach na následky rozsáhlých popálenin zemřel. O necelý týden později, v sobotu 25. ledna 1969, se v Praze konal velký pohřeb - hovořilo se o něm jako o posledním celonárodním vzepětí před nastupující Husákovskou normalizací, o posledním výrazném odporu proti tehdy půl roku trvající vojenské okupaci Československa. Už se téměř zapomnělo, že studenti vysokých a středních škol tehdy vstoupili do stávky, kterou chtěli upozornit na zhoršující se politickou situaci v zemi. Studentská stávka sice s větším či menším úspěchem prošla celým státem, závažnější vliv na další události ale neměla. Jak na ní vzpomínají její tehdejší protagonisté? Právě o tom se bude hovořit v dnešním Severočeském Atlasu. A abych nemusel neustále představovat dnešní hosty, učiním tak hned. Hovořit budou historik Bohumír Roedl, který v lednu 1969 organizoval studentskou stávku na žateckém gymnáziu. Jeho kamarádem, který se do stávky také zapojil a organizoval ji pro změnu na žatecké obchodní akademii, byl Otokar Löbl. Poznáte ho snadno - hovoří po telefonu, žije totiž a pracuje už řadu let ve Frankfurtu nad Mohanem. A ještě ukázky z archivu Českého rozhlasu - uslyšíte jak studenty, nejbližší přátele Jana Palacha, tak oficiální hosty na jeho pohřbu a jejich projevy. Nedejte se zmást jejich zapálenou atmosférou - vydržela zpravidla jen několik dní.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.
Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu


Nebojte se klasiky!
Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Nemáme informace, zlobí se obce, kde se má těžit lithium. Bojí se hluku i dopadů na lidi a přírodu
-
Koudelka: Ruský agent v Česku platil tisíce eur za propagandu o válce. Využil i známé osobnosti
-
Filtry škodlivého obsahu pomohou, zásadní ale je, aby rodiče s dětmi o internetu mluvili, shodují se experti
-
‚Taková brutalita, že způsobila smrt.‘ Ruští vojáci podle OSN na Ukrajině umučili některé své oběti