Štěpán kardinál Trochta

25. duben 2009

Mezi jméno a příjmení sedmnáctého litoměřického biskupa Štěpána Trochty se už řadu let přidává ještě jedno slovo: kardinál, tedy spolupracovník a poradce papeže.

0:00
/
0:00

Jsou-li moje informace správné, za celou dobu dějin katolické církve dosáhlo titulu kardinála dvacet kněží z Čech a Moravy. Mezi touto dvacítkou je i už zmíněný litoměřický biskup Štěpán Trochta, prozatím první a jediný z litoměřických biskupů, který se kardinálem stal. Došlo k tomu před čtyřiceti lety: 28. dubna 1969, a to za ne zcela normálních okolností. V Římě bylo v tajné konzistoři oznámeno jmenování nového kardinála, ovšem bez uvedení jména. V latině pro to existuje termín "in pectore" - a značí jmenování kardinála, jehož jméno papež nezveřejnil. Papež Pavel IV. se tak rozhodl proto, aby nekomplikoval probíhající jednání mezi Vatikánem a tehdejším Československem o obsazení některých dlouho uprázdněných biskupských stolců. Proč přesně byl Štěpán Trochta jmenován kardinálem tajně, vysvětluje Trochtův přítel a později i životopisec, salesián Benno Beneš.

autor: David Hertl
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.