Starosta a sedlák Jiří Skalický

11. březen 2013

Sedlák starostou nebo starosta sedlákem? Tahle otázka může člověka napadnout, potká-li se s Jiřím Skalickým, starostou a farmářem z Velemína na Litoměřicku.

Jiří Skalický začal ve Velemíně hospodařit už krátce po listopadu 1989, ještě předtím, než ho lidé zvolili. Dnes, v 55 letech je jedním z nejdéle sloužících starostů i nejúspěšnějších farmářů. Hospodaří na 800 hektarech.

„Baví mě pracovat... Možná jsem workoholik... Ta práce, kterou dělám jako starosta, ale hlavně jako sedlák, mě baví – je to můj koníček.“ přiznává Jiří Skalický. Jako zásadní pro svou práci vidí dobré zázemí – jak pracovní, tak to rodinné. Sám má tři děti, z nichž dvě jdou v jeho šlépějích – syn už pracuje v rodinné firmě a dcera studuje zemědělskou školu.

Ve Velemíně se narodil a s krajinou kolem je spjat tak, jak má správný sedlák být. „Žiju v přírodě od nevidím do nevidím, od sluka do slunka, jen v noci chodím domů... Můžu říct, že čím je člověk starší, tím víc se mu potvrzuje, jak jsou Čechy, a speciálně České středohoří, nádherné. Ta pestrost nikde není tak velká, jako konkrétně u nás...“ myslí si Jiří Skalický.

autor: Miroslav Zimmer
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.