Stanoviště záchranné služby ve Varnsdorfu prozatím nebude
Ve Varnsdorfu na Děčínsku zatím stanoviště záchranné služby nevznikne. O jeho vybudování žádalo vedení města i stovky lidí prostřednictvím petice. Dojezdové časy jsou podle nich příliš dlouhé. Sanitky vozí pacienty vedle rumburské nemocnice také do desítky kilometrů vzdálené nemocnice v Děčíně nebo Ústí nad Labem. V celém Šluknovském výběžku působí aktuálně čtyři posádky záchranářů, k pacientům se ale většinou dostanou do zákonem stanovených 20 minut.
„Máme problém s dojezdy – ty máme možná nejdelší v kraji,“ konstatuje Michael Šatník, jeden z obyvatelů Varnsdorfu. „Nejsme ani na krajském průměru, ani na republikovém průměru. Přitom nás tu žije 15 000,“ dodává Zuzana Havránková, která tam také žije.
Oba mluvili na zastupitelstvu města, kam přijeli zástupci kraje a zdravotnické záchranné služby, o svých obavách. Trápí je dlouhé dojezdové vzdálenosti záchranky – přáli by si vznik dalšího stanoviště záchranné služby přímo ve Varnsdorfu.
Vybudování stanoviště záchranné služby je nákladné. A navíc nejsou lidi
To ale nebude možné, přijel na zastupitelstvo vysvětlit Petr Bureš, ředitel zdravotnické záchranné služby Ústeckého kraje. „Roční provoz takové skupiny stojí bezmála 11 milionů korun. Pořízení sanitního vozu vyjde zhruba na šest milionů a pro jednu tu výjezdovou skupinu potřebuji 10 lidí – pět záchranářů a pět řidičů,“ uvedl Petr Bureš.
Podle něj splňují dojezdové časy na Šluknovsku zákonnou normu, navíc jsou podle něj v kraji místa, která jsou na tom ještě hůř. „Zmínil bych Štětí, Klášterec nad Ohří, Libochovice a podobně. Takže by to bylo 10 lidí ve Varnsdorfu, 10 lidí v každém z těchto měst – tak se dostaneme k tomu, že potřebujeme třeba 100 lidí, a ti lidé dneska prostě nejsou,“ dodává Bureš.
Rumburská nemocnice se pomalu vzpamatovává z úpadku
Problémem Šluknovského výběžku je omezeně fungující nemocnice v Rumburku, kterou v roce 2020 odkoupil Ústecký kraj. Teď ji spravuje společnost Krajská zdravotní, pod kterou spadá sedm nemocnic v kraji. Z úpadku se ale zařízení vzpamatovává jen pozvolna – chybí mu personál a navíc ho čeká rekonstrukce.
„První stavební záležitosti se v rumburské nemocnici stanou v roce 2024. První etapa, která se týká rekonstrukce urgentního příjmu a rekonstrukce vybavení polikliniky, bude stát téměř 500 milionů korun,“ dodal ještě krajský radní Radim Laibl z hnutí ANO.
Podle statistik zdravotnické záchranné služby vyjely za loňský rok sanitky přímo do Varnsdorfu k více než 1400 pacientům, na životě ohrožených jich bylo 29. Jen ve dvou případech přitom nestihli záchranáři přijet na místo do 20 minut – tak, jak jim nařizuje zákon.
Související
-
Varnsdorf spustil taxislužbu pro seniory a zdravotně postižené
Pro cesty k lékaři nebo na úřad mohou ve všedních dnech využít Senior taxi.
-
Vzácný červený kostel ve Varnsdorfu začne už brzy sloužit veřejnosti
Varnsdorf se bude brzy moci chlubit netradiční obřadní síní či výstavním prostorem. Dokončuje rekonstrukci vzácného kostela, kterému se říká červený.
-
Řidiče ve Varnsdorfu čekají několikaměsíční dopravní komplikace kvůli rekonstrukci kanalizace
Ve Vanrsdorfu na Děčínsku začala rekonstrukce kanalizace v ulici Národní. Uzavřená bude zhruba šest měsíců část silnice od městského úřadu k mostu přes řeku Mandava.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Invaze do Kurské oblasti se podle expertů obrátila proti Kyjevu. Nazývají ji ‚strategickou katastrofou‘
-
Analytik Tureček: Izrael dostal sám sebe do pasti. Rukojmí už nejsou prioritou
-
Vojín Čorny zabil u Avdijivky devět Rusů a má medaili. ‚Měl jsem jen samopal a dva granáty,‘ popisuje
-
‚Vy slibujete, my sloužíme.‘ Stovky policistů a hasičů protestují před ministerstvem vnitra