Stanoviště záchranné služby ve Varnsdorfu prozatím nebude

24. březen 2023 09:38

Ve Varnsdorfu na Děčínsku zatím stanoviště záchranné služby nevznikne. O jeho vybudování žádalo vedení města i stovky lidí prostřednictvím petice. Dojezdové časy jsou podle nich příliš dlouhé. Sanitky vozí pacienty vedle rumburské nemocnice také do desítky kilometrů vzdálené nemocnice v Děčíně nebo Ústí nad Labem. V celém Šluknovském výběžku působí aktuálně čtyři posádky záchranářů, k pacientům se ale většinou dostanou do zákonem stanovených 20 minut.

„Máme problém s dojezdy – ty máme možná nejdelší v kraji,“ konstatuje Michael Šatník, jeden z obyvatelů Varnsdorfu. „Nejsme ani na krajském průměru, ani na republikovém průměru. Přitom nás tu žije 15 000,“ dodává Zuzana Havránková, která tam také žije.

Oba mluvili na zastupitelstvu města, kam přijeli zástupci kraje a zdravotnické záchranné služby, o svých obavách. Trápí je dlouhé dojezdové vzdálenosti záchranky – přáli by si vznik dalšího stanoviště záchranné služby přímo ve Varnsdorfu.

Vybudování stanoviště záchranné služby je nákladné. A navíc nejsou lidi

To ale nebude možné, přijel na zastupitelstvo vysvětlit Petr Bureš, ředitel zdravotnické záchranné služby Ústeckého kraje. „Roční provoz takové skupiny stojí bezmála 11 milionů korun. Pořízení sanitního vozu vyjde zhruba na šest milionů a pro jednu tu výjezdovou skupinu potřebuji 10 lidí – pět záchranářů a pět řidičů,“ uvedl Petr Bureš.

Podle něj splňují dojezdové časy na Šluknovsku zákonnou normu, navíc jsou podle něj v kraji místa, která jsou na tom ještě hůř. „Zmínil bych Štětí, Klášterec nad Ohří, Libochovice a podobně. Takže by to bylo 10 lidí ve Varnsdorfu, 10 lidí v každém z těchto měst – tak se dostaneme k tomu, že potřebujeme třeba 100 lidí, a ti lidé dneska prostě nejsou,“ dodává Bureš.

Rumburská nemocnice se pomalu vzpamatovává z úpadku

Problémem Šluknovského výběžku je omezeně fungující nemocnice v Rumburku, kterou v roce 2020 odkoupil Ústecký kraj. Teď ji spravuje společnost Krajská zdravotní, pod kterou spadá sedm nemocnic v kraji. Z úpadku se ale zařízení vzpamatovává jen pozvolna – chybí mu personál a navíc ho čeká rekonstrukce.

„První stavební záležitosti se v rumburské nemocnici stanou v roce 2024. První etapa, která se týká rekonstrukce urgentního příjmu a rekonstrukce vybavení polikliniky, bude stát téměř 500 milionů korun,“ dodal ještě krajský radní Radim Laibl z hnutí ANO.

Podle statistik zdravotnické záchranné služby vyjely za loňský rok sanitky přímo do Varnsdorfu k více než 1400 pacientům, na životě ohrožených jich bylo 29. Jen ve dvou případech přitom nestihli záchranáři přijet na místo do 20 minut – tak, jak jim nařizuje zákon.

Spustit audio

Související