Značkaři KČT vyrážejí do terénu. Obnovují značení na tisících kilometrech tras

11. březen 2025 09:22

Značkaři Klubu českých turistů vyrážejí v těchto dnech do terénu, aby obnovili značení na turistických trasách – třeba v národním parku České Švýcarsko, kde některé cesty uzavřela kůrovcová kalamita nebo ničivý požár v roce 2022. Turistické značky ale obnovují i ve městech, například v Děčíně na loni otevřené naučné stezce do zoologické zahrady z Předmostí po Pastýřské stěně.

Značkaři Václav Nič a Pavel Drahoňovský kontrolují značení zoo stezky po Pastýřské stěně v Děčíně. Hned na jejím začátku objevili upoutávku na stezku samotnou, kterou se nepodařilo dobře přilepit. Z auta vytahují dřevěné boxy a vyráží obnovovat rok staré značení.

„Štětce jsou extra vyráběné – mají zářez na rozměr značky,“ ukazuje Václav Nič speciální štětec. „Opucujeme každou značku a znovu každou z nich obnovíme,“ doplňuje ho Pavel Drahoňovský.

Před každou sezónou si značkaři musí na schůzi rozdělit práci. „Ve značkařském obvodě Děčín máme 850 kilometrů tras, z toho třetina se obnoví,“ přibližuje Václav Nič.

Oprava značek je závislá na počasí

V národním parku České Švýcarsko čeká značkaře obnova značení trasy mezi Turistickým mostem a Brtnickým hrádkem. Na to je ale podle Niče ještě brzy, protože barvy na značení potřebují minimálně 12 stupňovou teplotu vzduchu, a to hluboko v Kyjovském údolí, kde se trasa nachází, není.

Na značení turistických tras v celé republice vynaložil Klub českých turistů za loňský rok skoro 20 milionů korun, většinu peněz pak organizace zaplatí z dotace od ministerstva pro místní rozvoj nebo z krajských dotací a dalších zdrojů.

Celkově je v České republice bezmála 44 000 kilometrů turistických tras.

Spustit audio

Související