Správa národního parku s obcemi sčítají škody po požáru, který poničil České Švýcarsko
24. srpna to bude přesně měsíc, kdy v Českém Švýcarsku vypukl lesní požár. Postupně zachvátil plochu přes 1200 hektarů a stal se tak nejrozsáhlejším v dějinách České republiky. Obce a správa národního parku teď sčítají škody, které oheň způsobil.
„Tady se nacházíme na velké holině v Černém Gruntu,“ popisuje novinářům mluvčí parku Tomáš Salov.
Právě tady začala v roce 2018 kůrovcová kalamita. Správa parku odsud všechno dřevo vytěžila, a tak má teď srovnání, jak se oheň choval na ploše, kde souše zůstaly ležet a na té, která byla úplně holá. „Tady se můžeme podívat na to, jak požár překonal i tuto holoseč,“ ukazuje Salov.
Ve výpravě je i saský novinář Steffen Neumann. Německá veřejnost a média vnímaly podle něj velmi kriticky skutečnost, že tamní správa parku Saské Švýcarsko nechala pokácené souše ležet. „Strhla se velká kritika. Je tam velká škála názorů – od toho, že se požaduje zánik národního parku až po to, že ta nezásahová politika je úplně správná,“ konstatuje Naumann.
Posledním místem, kam se novináři mohli podívat, byl Pravčický důl. „Je to jedno z míst, kde hořelo s největší intenzitou,“ ukazuje Salov.
Sčítání škod začalo. Půjdou do desítek milionů
Správa parku už začíná se sčítáním škod. „Víme například, že vysokozátěžové bariéry na straně, která je blíž k Labi, jsou poškozené tři. Horší je stav na břehu nad Kamenicí, tam je poškozeno bariér více,“ přibližuje Tomáš Salov. Opravit je bude stát přes 10 milionů korun.
Škody už sčítá i obec Hřensko. Její pracovníci se teprve dostali do Divoké soutěsky, která je už nějakou dobu kvůli kůrovcovým souším uzavřená.
„Polovina Divoké soutěsky je v pořádku, druhá polovina je celá rozmlácená a rozbitá, jsou tam popadané stromy, shořelé galerie. Docela je to takový katastrofický stav,“ konstatuje vedoucí soutěsek Robert Drnovec.
Oprava poničené Divoké soutěsky bude podle Drnovce stát miliony korun.
Související
-
O budoucnosti národního parku České Švýcarsko s jeho ředitelem
Hostem Dopoledního expresu je tentokrát ornitolog a ředitel národního parku České Švýcarsko Pavel Benda. Povídáme si s ním nejen o následcích posledního požáru.
-
Podnikatelé v požárem dotčených obcích NP České Švýcarsko chtějí pomoc od vlády
Žádosti obcí dotčených ničivým požárem v NP České Švýcarsko o dotace z programu Obnovy venkova a turistického ruchu podle Ivana Bartoše (Piráti) ministerstva upřednostní.
-
Turisté už mohou v Národním parku České Švýcarsko navštívit Dolský mlýn nebo Šaunštejn
Po ničivém požáru zůstane do konce srpna část Národního parku České Švýcarsko uzavřená. Ministerstvo životního prostředí už oznámilo, že je připravené uzavírku prodloužit.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Penam se snažil získat zpět 98 milionů zabavených kvůli toastovému chlebu. Soud stížnost zamítl
-
Češka, která bojovala s mpox v Kongu: Někteří pacienti skutečně trpí. Úmrtí jsou hlavně mezi dětmi
-
Požár v LA už spálil území velké jako dvě pětiny Prahy. Počet obětí se zvýšil na 11, říká český konzul
-
Pití, svačina, slepecká hůl a jdeme na výlet. Pro dceru mám lokátor, říká nevidomá máma Alena