SOUTĚŽ PLANETÁRIA
Soutěžit s námi můžete dvanáctkrát do roka - obvykle v posledním Planetáriu v měsíci. Ve hře je pokaždé hodnotná knížka. STATUT SOUTĚŽE
Otázka není jednoduchá, skládá se z několika podotázek a na její zodpovězení je nutné vyvinout jisté úsilí - minimálně budete muset chvíli brouzdat Internetem a nebo listovat encyklopediemi. Zveřejňována je vždy v závěru Planetária a ihned po skončení pořadu je její znění k dispozici i na tomto místě. Tématicky se otázka obvykle vztahuje k některému z příspěvků, které zazněly v Planetáriu v průběhu uplynulého měsíce - ale nemusí to být pravidlem.
Vaše odpovědi zasílejte prostřednictvím elektronické pošty na adresu planetarium@ul.rozhlas.cz. Knihu vyhraje ten z vás, jehož odpověď bude pokud možno co nejpřesnější. V případě, že správných odpovědí bude víc, rozhodne datum a čas odeslání vaší zprávy. Na vaši odpověď čekáme vždy do následujícího čtvrtka, do 10:00 hod.
Správné znění odpovědi spolu se jménem výherce vám sdělíme vždy v následujícím Planetáriu; i na webu to všechno najdete s přesně týdenní prodlevou.
Správné odpovědi na soutěžní otázky Planetária z 25./26. října 2003:
1) Jak jsou velké Marsovy měsíce, jak se jmenují a co jejich jména znamenají v češtině?
Správná odpověď: Mars má dvě nevelké oběžnice; jedná se pravděpodobně o zachycené planetky. Obě mají velmi nepravidelný tvar. Phobos má v průměru od 19 do 27 kilometrů, Deimos od 11 do 15. Rudá planeta Mars dostala své jméno podle antického boha války a stylová jména musely proto dostat i její měsíce. Phobos a Deimos byli podle antické mytologie stálými průvodci boha lítého boje Area. Phobos je česky Hrůza a Deimos pro změnu Děs.
2) Která sonda se stala první umělou družicí Marsu?
Správná odpověď: Byl to americký Mariner 9. Odstartoval 30. května 1971 a na oběžnou dráhu kolem planety se dostal 14. listopadu téhož roku.
3) Jak se jmenoval šestikolový vozík, který dopravila v létě roku 1997 na Mars sonda Mars Pathfinder?
Správná odpověď: Jmenoval se Sojourner.
Tentokrát nám bohužel na naše otázky nikdo neodpověděl správně. A tak si nástěnnou mapu Marsu, o kterou se hrálo, schováme na jindy. Příště budeme v Planetáriu soutěžit 29. listopadu a 2. prosince.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Ředitel Psychiatrické nemocnice v Kroměříži označil výpovědi 20 lékařů za hrubý nátlak, hledá náhradu
-
Ruská rozvědka obviňuje americké tajné služby, že ‚infikovaly‘ telefony Apple. Využívají je i diplomaté
-
Deficit státního rozpočtu v květnu vzrostl na 271,4 miliardy. Stanjura plánuje úspory ještě na letošek
-
Messi po sezoně skončí v PSG. ,Bude to jeho poslední zápas,‘ řekl trenér Galtier před utkáním s Clermontem